Přes 600 dětí zemřelo na Ukrajině v důsledku války. Od začátku letošního roku se jejich počet ve srovnání se stejným obdobím vloni zvýšil o téměř 40 procent. Podle údajů Organizace spojených národů jich při útocích od ledna do konce března zemřelo 25. Nejmladšímu byly pouhé dva měsíce.
1:11

„Klidný muž, který všechno odkýve.“ Novináři popsali, jaký je Fico na půdě EU | Video: Reuters

V prvních třech dubnových týdnech došlo při útocích na Ukrajině ke smrti devíti dětí. „Vzhledem k tomu, že smrtící útoky pokračují, jsou děti a jejich rodiny nuceny snášet další ztráty a likvidaci,“ řekla k eskalující situaci regionální ředitelka UNICEF pro Evropu a Střední Asii Regina De Dominicis, která o situaci promluvila během své dubnové návštěvy Ukrajiny.

„Každý útok brzdí úsilí o obnovu a rekonstrukci a prodlužuje zhoršování kvality života dětí. Se znepokojením sleduji, že útoky po celé zemi pokračují a cílí na školy, zdravotnická zařízení a obytné budovy. Nikde není pro děti bezpečno,“ dodala.  

Podle oficiálních údajů Organizace spojených národů bylo od eskalace války v roce 2022 při útocích zabito nejméně šest stovek dětí. Více než 1350 dětí bylo zraněno. Skutečný počet zabitých a zraněných je ale pravděpodobně vyšší. 

V prvních třech měsících roku byly poškozeny nebo zničeny tisíce domů, 36 zdravotnických zařízení a 140 škol. Útoky, které zasáhly dodávky elektřiny a zdroje vody, dále narušily chod veřejných služeb, jako je zdravotnictví, policejní a hasičské sbory či vzdělávací instituce.  

Všechny zmíněné faktory do značné míry ovlivňují kvalitu života dětí, které vlivem okupace v mnoha případech přicházejí také o šanci na vzdělání. Dva roky války, kterým předcházely dva roky koronavirové pandemie, způsobily, že některé ukrajinské děti neměly možnost docházet do škol více než čtyři roky. 

Téměř polovina ukrajinských žáků má problém pravidelně docházet na prezenční výuku, milion z nich kvůli válce nemůže školu osobně navštěvovat vůbec.  

Navzdory kritické situaci usiluje organizace UNICEF o zachování vzdělávacích příležitostí ukrajinských dětí prostřednictvím obnovy škol, poskytováním výukových sad pro domácí vzdělávání i podporou online vzdělávání. V roce 2023 se organizaci povedlo pomoci 1,3 milionu dětí s formálním a neformálním vzděláváním, píší redaktoři Reuters. 

„Jak je tohle možné?“ Novinář popsal přímo ze Lvova zklamání Ukrajinců ze Západu (článek s videem zde)

“Jak je tohle možné. Izraeli pomohli, my to musíme snášet,” popsal novinář z Ukrajiny | Video: Martin Novák

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.