Události: Příběh americko-českého právníka z Los Angeles (zdroj: ČT24)

Rozsáhlé požáry v oblasti kalifornského Los Angeles už mají více než desítku obětí a hasiči se je už několikátý den snaží dostat pod kontrolu. Živel, který sežehl tisíce domů a vyhnal z domovů statisíce lidí, postihl i právníka s českými kořeny. Ten kvůli postupujícímu ohni přišel i o místo, kde si jako malý vytvořil spoustu vzpomínek. Na místě natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

Z piana zbyl jen ohořelý rám. Z domu zhola nic. Jeho majitel si v Malibu jen bezmocně fotil sutiny. „Jsem docela udivený. Z té destrukce. Nic nezbylo. Jen trosky,“ vypráví Eric Randol Schoenberg, americko-český právník.

Je přitom slavným advokátem. Jeho boj za navrácení nacisty ukradeného umění během holocaustu ztvárnil snímek Dáma ve zlatém. Ještě před dvěma lety jeho dům s výhledem na oceán i klavírem zachytil filmový dokument, ve kterém pátrá i po českých kořenech své rodiny. Nemohl při natáčení tušit, že se blíží taková destrukce.

„Slavili jsme tu tolik výročí narození našich dětí, bar micva, velké večírky, moje 50. narozeniny,“ povzdychne si Schoenberg.

Ještěrky v kopcích

Jeho příběh je přitom jen jedním z tisíců podobných, kdy Kaliforňané kvůli postupujícím plamenům přišli o své domovy. Mnozí si kladou otázku, jestli mají dost peněz, trpělivosti a síly, aby je dokázali znovu postavit.

Pro právníka Schoenberga ale přišla ještě další rána. Stěží dokáže uvěřit, co zbylo z domu jeho strýce Lawrence v těžce poničené výstavní čtvrti Los Angeles. „Strávil jsem tu tolik času. Je těžké tady být. Mnohem těžší než v Malibu. Mám na strýcův dům tolik krásných dětských vzpomínek. Tamhle jsme s bratranci jako malí lezli po kopcích a lovili ještěrky,“ vypráví zpravodaji ČT.

Sídlilo tam i rodinné hudební nakladatelství. Šířilo tvorbu ve Vídni narozeného židovského skladatele Arnolda Schoenberga, který do Ameriky utekl před hitlerovským režimem jen díky československému pasu.

Podíl.
Exit mobile version