
Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
Jan, dnes už bývalý dlužník, si poprvé půjčil ve dvaceti. Nejprve u bank, později u větších nebankovních společností a nakonec i u lichvářů. „V počátku jsem si půjčoval od bankovních domů a postupně to propadalo sítem, že jsem si bral u větších nebankovních institucí a poslední až k úplným lichvářům,“ popisuje.
Když se loni svěřil rodině, měl u nebankovních společností milionový dluh. Pomohli mu, jenže zadlužení se vrátilo. „Výplata byla čtyřicet tisíc korun a měsíční splátky sto padesát tisíc korun. Tak jsem během dvou měsíců udělal znovu dluhy za osm set tisíc,“ říká. Pomyslel si prý i na nejhorší, nakonec ale vyhledal odbornou pomoc a nastoupil na léčbu.
Rizika nebankovních půjček si lidé většinou uvědomují
Podle právníka Vladimíra Rajfa z projektu „Neplať úroky“ lidé často sáhnou po nevýhodných půjčkách z nouze. „Osmdesát procent osob, co si někdy úvěr u nebankovních společností vzali, jim nedůvěřovalo od začátku. To je největší riziko pro spotřebitele – jsou ochotni to udělat i za nevýhodných podmínek,“ uvádí.
Z průzkumu také vyplynulo, že nejčastěji si lidé půjčují u bank, dále u nebankovních společností, příbuzných nebo od státu. Mnozí přitom neznají ani základní ukazatele, jako je RPSN. Odborníci proto doporučují srovnávat nabídky více poskytovatelů a dobře číst smluvní podmínky.
Poradenství vyhledává stále více lidí
S rostoucím počtem zadlužených lidí přibývá i těch, kteří vyhledávají pomoc poraden a neziskových organizací. Jen na Asociaci občanských poraden se během prvního čtvrtletí letošního roku obrátilo téměř dvanáct tisíc lidí – o pět tisíc více než ve stejném období loni.
„Roste počet lidí, kteří si půjčují u nebankovních firem a nejsou schopni to zaplatit,“ říká předseda výboru asociace Hynek Kalvoda. Nejvíce ohrožení jsou mladí lidé, kteří nastupují do zaměstnání a nemají dost prostředků na zajištění základních potřeb.
Problémy ale už zdaleka nemají jen ti nejchudší. „I střední vrstvy se nám dostávají do problémů, kdy potřebují pomoc odborných poraden, protože nezvládají platit své náklady, splácet půjčky, které si vzali,“ potvrzuje Iva Kuchyňková z Charity ČR.
Organizace proto lidem shodně doporučují. Nepůjčovat si dál, nevyčkávat, nestydět se a začít řešit dluhy včas.