Aktualizace: 9.07.2024 11:18

Praha – Míra nezaměstnanosti v Česku v červnu stagnovala na květnových 3,6 procenta. Lidí bez práce bylo na konci června 272.684 lidí, o 1638 méně než v předchozím měsíci. Volných pracovních míst je nadále méně než zájemců o práci, proti předchozímu měsíci jich ubylo o 2965 na 263.552. Převis poptávky nad nabídkou práce trvá sedmý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v červnu byla nezaměstnanost o dvě desetiny procentního bodu nižší, činila 3,4 procenta. Situace na trhu práce se podle analytiků mírně zhoršila, nezaměstnanost v červnu díky sezonním pracím obvykle klesá. V dalších měsících lehce poroste.

Úřad práce uvedl, že v červnu již míra nezaměstnanosti vyčerpala sezonní zdroje poklesu a oproti květnu již dále neklesala. „Za červen jsme nezaznamenali žádnou zásadní změnu v míře nezaměstnanosti. Ta stále zůstává velmi nízká, dokonce opět nejnižší v celé EU,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nejvyšší nezaměstnanost byla v červnu v Ústeckém kraji (5,9 procenta), naopak nejnižší nezaměstnanost (2,7 procenta) byla v Praze a Kraji Vysočina. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Mostecku, kde dosáhla 8,4 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,4 procenta lidí.

Na jedno volné pracovní místo připadal v červnu v celostátním průměru zhruba jeden uchazeč o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,3 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.

Z hlediska stupně vzdělání byli v červnu bez práce nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především vyučení bez maturity a se základním vzděláním. Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky při výstavbě budov, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, kuchaře, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve Středočeském kraji, kde úřady nabízejí 79.000, respektive 51.000 míst.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v červnu 250.337.

Z dat Úřadu práce ČR vyplývá, že od napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 do konce letošního června získalo práci celkem 436.143 Ukrajinců, kteří dostali dočasnou ochranu, zhruba 67 procent jsou ženy. Někteří uprchlíci se mezitím již vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci června jich na území ČR pracovalo 123.813, nejvíce, téměř 21.900, ve Středočeském kraji. Nejčastěji pracují jako pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě nebo jako montážní dělníci výrobků a zařízení, dále také jako obsluha stacionárních strojů a zařízení. „V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které tolik potřebovali,“ uvedl ÚP.

Vývoj nezaměstnanosti v ČR:

  květen 2024 červen 2024
Podíl nezaměstnaných (v procentech) 3,6 3,6
Počet nezaměstnaných 274.322 (251.314) 272.684 (250.337)
Počet volných pracovních míst 266.517 263.552

Údaje v závorce uvádějí počet dosažitelných uchazečů od 15 do 64 let, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce.

Zdroj: Úřad práce ČR

Analytici: Situace na trhu práce se mírně zhoršila, nezaměstnanost vzroste

Situace na trhu práce se mírně zhoršila. Nezaměstnanost v červnu díky sezonním pracím totiž obvykle klesá, letos v červnu však míra nezaměstnanosti stagnovala na květnových 3,6 procenta. Důvodem je nepřesvědčivý vývoj české ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. V dalších měsících proto očekávají postupný nárůst míry nezaměstnanosti ke čtyřem procentům.

„Nebývá zvykem, aby nezaměstnanost v červnu stagnovala, ale stalo se. Míra nezaměstnanosti v době, kdy stále nabíhají sezonní práce, tentokrát zůstala stabilní,“ řekl ČTK analytik Banky Creditas Petr Dufek. Důvodem je podle něj zřejmě pokračující propouštění v průmyslu, které se dotýká už i kmenových zaměstnanců.

„Na trhu práce se na první pohled nic zvláštního neděje. Detailnější pohled odhaluje postupné zhoršování situace, což zapadá do současného vývoje v průmyslu a stavebnictví,“ uvedl analytik Deloitte David Marek. Po odhlédnutí od sezonnosti se podle něj podíl nezaměstnaných mírně zvýšil na 3,8 procenta. Eroze je nenápadná, před rokem činil podíl nezaměstnaných 3,6 procenta, ovšem před dvěma roky jen 3,3 procenta. Současně ubývá i volných pracovních míst, kterých je nyní méně než lidí bez práce. Méně míst než nyní bylo k dispozici naposledy v roce 2017, dodal.

Tuzemský trh práce je sice nadále ve stavu, kdy řada zaměstnavatelů má problém najít vhodné zaměstnance, určité známky ochlazování v posledních čtvrtletích však patrné jsou a tento vývoj bude pravděpodobně pokračovat po zbytek letošního roku, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Pokles podílu nezaměstnaných osob v letošním roce patří podle něj mimo pandemické roky mezi nejnižší od roku 2009.

„Na straně podniků je zřejmá opatrnost v nabírání nových zaměstnanců, což odráží nejistý vývoj poptávky v řadě odvětví, ale zejména v průmyslu,“ upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podstatné ovšem je, že zatím podle něj nedošlo k hromadnému propouštění, a to ani v moravskoslezském regionu, nejvíce postiženém strukturálními změnami v průmyslu.

Analytik ČSOB Dominik Rusinko ve druhé polovině letošního roku očekává mírný růst nezaměstnanosti ke čtyř procentům. Na stole podle něj sice není žádné masové propouštění, k dalšímu ochlazování trhu práce však bude docházet například v reakci na slabý výkon tuzemského průmyslu. Celkově ale zůstane trh práce ve strukturální nerovnováze a firmy budou stále těžko nacházet pracovní sílu, podotkl.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.