Aktualizace: 10.07.2024 15:10

Jeruzalém – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je odhodlán dosáhnout dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy za předpokladu, že budou respektovány nepřekročitelné linie židovského státu. Předseda vlády to podle prohlášení své kanceláře sdělil americkému zmocněnci pro Blízký východ Brettu McGurkovi při schůzce v Jeruzalémě, informuje agentura Reuters.

Netanjahu minulý týden pověřil své vyjednavače vedené šéfy tajných služeb, aby obnovili rokování o podmínkách možné dohody s palestinským teroristickým hnutím Hamás o příměří ve více než devět měsíců trvajícím konfliktu. Současně však v neděli vydal prohlášení, v němž stanovil čtyři nepřekročitelné body, o nichž Izrael nehodlá vůbec jednat, včetně záruky, že jakákoli dohoda umožní Izraeli vrátit se k bojům a naplnit válečné cíle vlády. Mezi ně patří zejména úplná likvidace Hamásu v Pásmu Gazy tak, aby pro Izrael už nikdy nepředstavoval hrozbu.

McGurk se v úterý večer setkal také s izraelským ministrem obrany Joavem Galantem. Izrael i USA se podle ministerstva shodují na tom, že je důležité využít příležitosti k uzavření dohody o příměří v Gaze a propuštění izraelských rukojmích, které dosud v Gaze zadržuje Hamás, problémy nicméně trvají. „Diskutovali o problémech, které při dosahování takové dohody přetrvávají, i o možných řešeních,“ uvedl Galantův resort v dnešním prohlášení.

Do Dauhá dnes podle izraelských médií přicestovala izraelská delegace pod vedením šéfů tajných služeb k dalšímu zprostředkovanému jednání s katarským premiérem a řediteli zpravodajských služeb Egypta a USA o podmínkách navrhované dohody mezi Izraelem a Hamásem.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.