Aktualizace: 11.02.2024 10:33

Tel Aviv – Vítězství ve válce proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy je na dosah a ti, kdo Izrael odrazují od plánované pozemní ofenzivy v Rafáhu, prakticky říkají, ať válku prohraje. Řekl to izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rozhovoru, který se dnes chystá odvysílat televize ABC News a jehož výňatek už televize zveřejnila.

„Uděláme to. Dostaneme zbývající teroristické prapory Hamásu v Rafáhu, což je jejich poslední bašta, ale uděláme to,“ prohlásil Netanjahu v pořadu This Week této stanice.

Netanjahu v pátek oznámil, že nařídil armádě, aby vypracovala „dvojí plán“ na evakuaci stovek tisíc civilistů z Rafáhu a na vojenský postup do této oblasti. Před ofenzivou do Rafáhu, kde se tísní odhadem na 1,4 milionu lidí, z nichž většina tam uprchla před boji z jiných částí tohoto úzkého pobřežního pásma, varovaly OSN, Spojené státy, Německo, Británie, ale také například Saúdská Arábie. Bílý dům uvedl, že akci nepodpoří, pokud Izrael neuváží její případné dopady na civilní obyvatelstvo.

„V tomto s Američany souhlasím,“ řekl Netanjahu v rozhovoru. „Uděláme to a zároveň zajistíme bezpečný koridor pro civilní obyvatelstvo, aby mohlo odejít.“ Na dotaz moderátora, kam mají Palestinci jít, premiér řekl, že Izrael k tomu „vypracovává podrobný plán“.

Město Rafáh je na samém jihu Pásma Gazy. Je vklíněno mezi hranice s Egyptem a Izraelem, pobřeží Středozemního moře a jednotky izraelské armády.

„Nechováme se v tomto ohledu velkopansky,“ řekl Netanjahu. „Součástí našeho válečného úsilí je dostat civilisty mimo nebezpečí. Součástí úsilí Hamásu je v nebezpečí je udržet,“ dodal premiér. Humanitární organizace varují, že pokud se Rafáh, izraelskou armádou původně vyhlášený za bezpečnou zónu, stane jejím příštím cílem, nebudou mít civilisté už kam jít a nastane humanitární katastrofa.

Výzvy, aby armáda do Rafáhu nepostupovala, nicméně Netanjahu odmítá. „Ti, kdo říkají, že bychom za žádných okolností neměli do Rafáhu vstupovat, v podstatě říkají, prohrajte válku. Nechte tam Hamás,“ řekl premiér. Podrobnosti ani časový plán chystané ofenzivy ale zatím neoznámil.

Válku v Pásmu Gazy, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, Izraelci vedou v reakci na přeshraniční teroristický útok Hamásu z loňského 7. října, při němž ozbrojenci na jihu Izraele pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 253 unesli. V Pásmu Gazy od té doby přišlo v důsledku bojů o život více než 28.000 Palestinců, údaje úřadů ovládaných Hamásem ale zahrnují i zabité bojovníky, kterých je podle Izraele více než 10.000. Drtivá většina obyvatel musela od začátku války opustit své domovy, více než polovina z nich se teď ukrývá právě v Rafáhu.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.