Aktualizace: 6.05.2024 22:23

Gaza/Tel Aviv – Návrh dohody o příměří schválený palestinským hnutím Hamás neplní izraelské požadavky, ale Izrael bude pokračovat v jednáních, řekl podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Jeho válečný kabinet mezitím jednohlasně vyjádřil podporu pokračování vojenských operací v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Armáda podle serveru The Times of Israel (ToI) dnes večer „cíleně udeřila“ na pozice Hamásu v Rafáhu, palestinská média rovněž informují o vzdušných úderech v oblastech, které izraelská armáda ráno nařídila evakuovat.

Izrael bude pokračovat v operaci v Rafáhu, „aby vyvinul vojenský tlak na Hamás s cílem pokročit v osvobozování rukojmích a dalších vojenských cílech“, cituje ToI kancelář izraelského premiéra.

Armádní mluvčí Daniel Hagari novinářům sdělil, že izraelské letectvo dnes provedlo údery na více než 50 míst spojených s Hamásem a jemu blízkým organizacím; podle Hagariho jde o přípravu pozemních operací.

Hamás dnes v podvečer SELČ oznámil, že přistupuje na podmínky dohody předložené Egyptem a patrně i Katarem. Ačkoliv dokument se podle nejmenovaných diplomatických zdrojů Reuters a ToI významně nelišil od toho již schváleného Izraelem na konci dubna, izraelští představitelé, včetně kanceláře premiéra, dnes večer neprojevili vůli na dohodu o příměří bez dalšího jednání přistoupit, ba naopak. Podle izraelských představitelů je návrh „zmírněnou“ verzí těch předchozích a izraelské požadavky neplní.

Šéf Hamásu Ismaíl Haníja uvedl, že delegace hnutí podle něj brzy odcestuje do Káhiry k dalším jednáním, stejně jako delegace Izraele.

Zprávy o možném pokroku v jednáních o klidu zbraní, které už měsíce váznou, přišly jen hodiny poté, co izraelské letectvo začalo shazovat letáky s arabským textem, které vyzývaly asi 100.000 Palestinců k evakuaci Rafáhu, kde se podle prohlášení izraelské vlády skrývají poslední jednotky Hamásu. Armáda tam proto plánuje pozemní operaci, od jejíhož spuštění ale Tel Aviv kvůli očekávaným dopadům na civilisty opakovaně odrazuje řada zemí včetně Spojených států.

Boje v Pásmu Gazy, které začaly loni 7. října, dosud přerušilo jen jedno týden trvající příměří na konci listopadu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.