Aktualizace: 8.07.2024 20:53

Tel Aviv/Gaza – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu klade překážky jednáním o příměří v rámci rozhovorů, jejichž cílem je dosáhnout dohody o ukončení války v Pásmu Gazy, uvedlo dnes palestinské teroristické hnutí Hamás. Skupina zároveň v prohlášení vyzvala zprostředkovatele, aby zasáhli proti tomu, co nazvala „manévry a zločiny“ ze strany Netanjahua, informovala agentura Reuters. Podle Hamásu by navíc pokračující izraelské operace ve městě Gaza mohly mít „katastrofální důsledky“ pro jednání.

„Zatímco hnutí Hamás projevuje flexibilitu a pozitivitu, aby usnadnilo dosažení dohody o zastavení sionistické agrese, Netanjahu klade další překážky do cesty jednání, protože stupňuje svou agresi a zločiny proti našemu lidu,“ uvedla skupina.

Netanjahu v minulých dnech pověřil své vyjednavače vedené šéfy tajných služeb, aby obnovili rokování o podmínkách možné dohody s Hamásem o příměří ve válce, která pokračuje již desátým měsícem. Současně však v neděli vydal prohlášení, v němž stanovil některé nepřekročitelné body pro jednání včetně záruky, že jakákoli dohoda umožní Izraeli vrátit se k bojům a naplnit válečné cíle vlády, mezi něž patří zejména úplná likvidace Hamásu v Pásmu Gazy. USA a EU považují Hamás za teroristickou organizaci.

Válku v Pásmu Gazy loni vyvolal bezprecedentní teroristický útok hnutí Hamás na Izrael 7. října, při němž zahynulo na 1200 lidí. Dalších zhruba 250 osob ozbrojenci odvlekli na území Pásma Gazy. Izraelská vojenská ofenziva si od té doby vyžádala životy více než 38.100 Palestinců.

Město Gaza v noci čelilo těžkému izraelskému bombardování a do centra postupují tanky z několika směrů. Podle obyvatel jde o jednu z nejtvrdších ofenziv izraelské armády ve městě od loňského října.

Šéf politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja dnes prohlásil, že izraelské vojenské akce v Gaze by mohly vrátit zprostředkované rozhovory o příměří zpět na začátek. V telefonátu se zprostředkovateli Haníja uvedl, že považuje Netanjahua a Izrael za plně odpovědné za možný krach jednání, uvedl Hamás.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.