Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je spolu s dalšími veřejnými činiteli osobně zodpovědný za neštěstí z dubna 2021, kdy v tlačenici při židovském svátku na poutním místě na severu země zemřelo 45 lidí. Vyplývá to ze závěrečné zprávy státní vyšetřovací komise.

„Dospěli jsme k závěru, že premiér Benjamin Netanjahu nese za tuto tragédii osobní odpovědnost,“ konstatovala komise ve zprávě. Premiér „věděl nebo měl vědět, že toto místo (…) bylo po léta špatně udržováno“ a mohlo představovat „riziko pro množství účastníků“ pouti, která se zde každoročně koná u příležitosti židovského svátku Lag ba-omer, dodala komise. Její zpráva z vyšetřování, které vedla dva a půl roku, má 320 stran.

Oslav svátku v blízkosti hory Meron u hrobu mystika Šimona bar Jochaje, který žil ve druhém století, se účastní hlavně ultraortodoxní věřící. Na konci dubna 2001 dorazilo na toto poutní místo až sto tisíc lidí. Podle výpovědí svědků a videozáznamů tehdy dav zaplnil svažitý tunelový průchod, na jehož konci byly kluzké schody. Na nich lidé začali padat a v nastalé tlačenici zahynulo 45 mužů a chlapců, dalších asi 150 se zranilo.

Komise vyzvala k obnovení trestního vyšetřování

Podle závěrů komise měl Netanjahu spolu s dalšími veřejnými činiteli včetně policejního šéfa Kobiho Šabtaje odpovědnost za „aktivní identifikaci“ problémů představujících „riziko pro lidské životy“ a „nejednal tak, jak by se očekávalo od premiéra, aby tento stav napravil“. Státní kontrolní úřad, zodpovědný za dohled nad provozem veřejných institucí, upozornil dvakrát, a sice v letech 2008 a 2011, na nevyhovující stav tohoto poutního místa, připomněla agentura AFP.

Komise ve své zprávě nedoporučila sankce či postihy vůči premiérovi s ohledem na jeho funkci a na to, že nemůže zastupovat činnost orgánů činných v trestním řízení, píše server Times of Israel. Výslovně však vyzvala k obnovení trestního vyšetřování zodpovědných osob, které vrchní státní zástupce v červenci 2021 pozastavil, aby zvláštní komise dostala prostor pro vlastní vyšetřování.

Protipandemická opatření za covidu-19 omezovala v době neštěstí venkovní shromáždění na pouhých sto osob, což znamenalo, že tehdejší akce u hory Meron musela mít zvláštní povolení vlády, které umožňovalo větší účast.

Podle četných zpráv izraelských médií byl Netanjahu, rovněž tehdejší premiér, pod tlakem svých politických spojenců z ultraortodoxních stran, aby akci schválil bez omezení účasti, a to navzdory dlouhodobým obavám policie o bezpečnost. Před akcí se premiér údajně setkal s ultraortodoxními zákonodárci a souhlasil se zrušením všech omezení na místě výměnou za podporu vybraných zákonů.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.