Pražské letiště dlouhodobě čelí problémům s nepoctivými taxikáři, kteří oslovují cestující přímo před terminály a nabízejí jim předražené nebo neoficiální jízdy. Na situaci upozornil novinář a youtuber Janek Rubeš, který se problémem zabýval už před deseti lety. V Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem diskutoval o možných řešeních s Martinem Kučerou z představenstva Letiště Praha.
„Vystoupíte z letadla a vejdete do chaosu, do místa, kde jsou různé společnosti, které se o vás perou jako o cestujícího. Vy se snažíte dostat do své destinace bezpečně, levně, rychle, normálně. A najednou tam je nějaká společnost Uber, která vyhrála výběrové řízení. Předtím tam byly taxíky, normální taxi firmy s transparentem,“ popsal Rubeš.
„Cestující se v drtivé většině případů snaží dostat na veřejnou dopravu, která je odsunutá za tento ‚divoký východ‘, kde si každý chce utrhnout svého zákazníka. A pokud si ho utrhne někdo z taxíků tradičních, tak většinou z našeho pozorování došlo k předražení,“ dodal Rubeš.
Kučera připomněl, že dříve na letišti fungovala vysoutěžená firma, jejíž služby byly předražené. „Tak jsme vysoutěžili model úplně jiný, cestující vždy ví cenu dopředu,“ řekl k současnému systému, kdy je oficiálním provozovatelem taxislužeb na letišti firma Uber. Společnost ale umožňuje objednání jízdy pouze přes aplikaci nebo kiosek.
„Ostatním (taxikářům) nezbývá nic jiného než lapat, protože prostor v prvním (silničním) pruhu (za východem z terminálu) není exkluzivní,“ řekl Kučera. „Letiště je v principu kombinace letištního prostoru, veřejného prostoru, veřejných komunikací a je to velikánský prostor, uhlídat každý metr čtvereční není úplně jednoduché. Neoficiální nebo nesmluvní taxikáři používají veřejná parkoviště.“
Spor o pruhy
Podle Rubeše je řešením veřejná doprava, a tedy prohození dopravy ve dvou silničních pruzích před terminálem tak, aby v prvním byla veřejná doprava a až za ní taxíky. „Dává to veškerou logiku, absolutní menšina cestujících jezdí taxíky nebo Uberem, většina chce jezdit autobusy,“ říká Rubeš.
„Veřejná doprava by se měla posunout před ten balast, který tam vznikl a za který může částečně letiště změnou (dopravních) firem. Ony tam chtějí zůstat, (letiště) to nedokáže vymáhat,“ míní.
Podle Kučery dopravu v pruzích před terminálem prohodit nelze. „Pokud bychom umožnili vjezd velké dopravy a autobusů, trolejbusů, tak to musí být přizpůsobeno, aby tam velká doprava mohla vyjíždět. Drtivá většina letišť po světě to má tak, že v prvním pruhu jsou pouze osobní automobily, aby se neumožnil vjezd třeba náklaďáku, což je velmi nebezpečná věc v prvním pruhu, protože hned vedle je budova a koncentrace cestujících,“ zdůvodňuje.
Praha má podle něj ještě jedno specifikum, které přeřazení veřejné dopravy do prvního pruhu neumožňuje. „Pod tím je zásobovací tunel s určitou statikou a nosností a takovouto intenzitu dopravy by to neuneslo.“
Letiště se podle něj snaží situaci s nepoctivými taxikáři řešit kombinací represivních opatření proti podvodníkům – spoluprací s policií či obchodní inspekcí – a edukace cestujících, aby věděli, kdo na letišti poskytuje oficiální přepravní služby.
Celou diskusi můžete zhlédnout ve videu v úvodu článku.