Litoměřice přijdou o pomník nazvaný Čest a sláva sovětské armádě. Zastupitelstvo odhlasovalo přesunutí památníku z Jiráskových sadů na vhodnější místo. O přesun památníku se už delší dobu snažila iniciativa Za odstranění pomníku pomocí petice. „Děkujeme členům zastupitelstva za toto nelehké, ale správné rozhodnutí,“ uvedli její autoři.

Památník v Jiráskových sadech stojí od roku 1975. „Je symbolem okupace našeho národa a jako takový nemá co do činění s osvobozením naší země spojeneckými armádami v roce 1945 od nacismu,“ uvedla iniciativa. Argumentuje tím, že jelikož je památník pojmenován po sovětské armádě, neodkazuje na osvobození Československa Rudou armádou a armádou Spojených států. Přízvisko „sovětská“ totiž ozbrojené síly Sovětského svazu získaly až v roce 1946.

„Pomník oslavuje sovětskou armádu, která za dobu své existence okupovala řadu zemí a způsobila mnohé ztráty na životech, svobodě národů i velké materiální škody,“ uvádí iniciativa v prohlášení. Dále uvádí, že komunistický režim použil v názvu pomníku přízvisko „sovětská“, jelikož tato armáda v době vztyčení památníku okupovala Československo.

Pro odstranění pomníku hlasovalo dvacet litoměřických zastupitelů, dva se drželi, proti byli všichni tři zastupitelé z SPD a jeden z hnutí Naše Litoměřice. Místo sochy vojáka by v Jiráskových sadech mělo stát nové umělecké dílo, které se vybere ve výběrovém řízení.

Památník byl v minulosti pomalován či jej aktivisté polili červenou barvou. Vedení města dříve uvedlo, že o odstranění sochy neuvažuje, místo toho chtělo k památníku doplnit informační desku.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.