Web stanice al-Džazíra s odvoláním na zdroje ze zdravotnických zařízení napsal, že izraelské údery v Pásmu Gazy si za neděli vyžádaly 125 životů. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty a rozcházejí se podle toho, které zdroje o nich informují. Izraelská armáda se bezprostředně nevyjádřila. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým Hamásem oznámilo, že provoz musela ukončit poslední funkční nemocnice v severní části Pásma.

Agentura AP s odkazem na nemocnice a zdravotníky píše nejméně o 103 obětech, včetně žen a dětí. Zhruba padesát lidí přišlo o život podle tamní nemocnice jen v okolí města Chán Júnis na jihu Pásma při úderech, z nichž některé zasáhly stany a domy lidí, kteří museli před válkou uprchnout ze svých domovů.

Úřady ovládané Hamásem už dříve uvedly, že při jediném náletu na stanový tábor v zóně Mavásí u města Chán Júnis na jihu Pásma zemřelo až 36 lidí a desítky dalších byly zraněny. Silné údery byly hlášeny také z města Džabálija na severu či z Dajr Baláhu ve střední části Pásma. Podle očitých svědků byly cílem vzdušných, dronových a dělostřeleckých úderů hustě obydlené civilní oblasti, včetně uprchlických táborů, obytných čtvrtí a úkrytů pro evakuované osoby.

Hamás oznámil uzavření poslední nemocnice na severu Pásma

Ministerstvo zdravotnictví, které má pod kontrolou Hamás, v neděli také oznámilo, že mimo provoz už jsou všechny nemocnice na severu Pásma Gazy. Izraelská armáda totiž krátce předtím oblehla Indonéskou nemocnici, poslední fungující veřejné zdravotnické zařízení v oblasti.

„Izraelská okupace zintenzivnila obléhání a těžkou palbu u Indonéské nemocnice a v jejím okolí a brání příjezdu pacientů, zdravotnického personálu i materiálu, což nemocnici přinutilo uzavřít,“ prohlásilo ministerstvo podle agentury AFP. Už loni musely být kvůli izraelským úderům uzavřeny nemocnice Kamála Advána a nemocnice v Bajt Hanúnu.

Možná smrt Muhammada Sinvára

Saúdskoarabský server al-Hadás v neděli napsal, že izraelská armáda v tunelu v Chán Júnisu našla a identifikovala tělo Muhammada Sinvára, který po smrti staršího bratra a bývalého šéfa hnutí Jahjáa Sinvára stanul v čele Hamásu v Gaze. Muhammad se stal v úterý terčem mohutných úderů v blízkosti nemocnice v Chán Júnisu, které si vyžádaly životy více než tří desítek lidí. Podle zprávy al-Hadásu byla spolu se Sinvárem nalezena těla deseti jeho spolupracovníků.

Armáda židovského státu smrt Sinvára zatím nepotvrdila. Ministr obrany Jisra’el Kac ale podle izraelských médií zahraničnímu a obrannému výboru řekl, že ačkoli to dosud nebylo oficiálně potvrzeno, vše nasvědčuje tomu, že Muhammad Sinvár byl skutečně zabit.

Palestinská média také uvedla, že při nedělním úderu na stan v táboře Nusajrát přišel o život další Jahjáův bratr Zakaríja Sinvár spolu se svými třemi syny.

Operace Gideonovy vozy

Izrael o víkendu oznámil, že v Pásmu Gazy zahajuje novou rozsáhlou a intenzivní vojenskou operaci pod názvem Gideonovy vozy. Záměrem je prý dosáhnout všech válečných cílů vlády Benjamina Netanjahua, včetně propuštění zbývajících rukojmí a úplné porážky Hamásu.

Izrael dlouhodobě tvrdí, že Hamás využívá civilisty jako živé štíty a ukrývá svou infrastrukturu v civilních objektech, jako jsou nemocnice, školy či mešity; Hamás to odmítá a viní Izrael z genocidy palestinského lidu.

Netanjahu: Jednání v Dauhá se zabývají i možností ukončení války

Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy v reakci na útok Hamásu a jeho spojenců ze 7. října 2023, při němž ozbrojenci na jihu Izraele pozabíjeli na dvanáct set lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Od té doby bylo při izraelských útocích podle nejnovější bilance ministerstva zdravotnictví v Gaze ovládaného Hamásem zabito nejméně 53 339 Palestinců a přes 121 tisíc dalších bylo zraněno. Rozsáhlé oblasti hustě zalidněného území o rozloze menší než Praha izraelské útoky zcela zdevastovaly a přibližně devadesát procent z 2,3 milionu obyvatel vyhnaly z domovů, často i opakovaně.

Egyptští a katarští zprostředkovatelé podporovaní Spojenými státy zahájili v sobotu nové kolo nepřímých rozhovorů o příměří mezi Izraelem a Hamásem. Úřad premiéra Netanjahua v neděli uvedl, že izraelští vyjednavači, kteří se v Dauhá zprostředkovaných rozhovorů s Hamásem účastní, jsou pověřeni „vyčerpat všechny možnosti“ včetně ukončení bojů v Pásmu Gazy pod podmínkou demilitarizace tohoto válkou zmítaného území a odchodu ozbrojenců Hamásu do exilu.

Podle serveru The Times of Israel to značí zjevný posun v přístupu židovského státu k jednáním. Vysoce postavený izraelský představitel nicméně Reuters sdělil, že v rozhovorech zatím nedošlo k výraznému pokroku.

Izraelský vyjednávací tým podle premiéra pracuje buď na možnosti krátkodobého příměří výměnou za propuštění jen části rukojmí, založené na dřívějším návrhu zvláštního amerického vyslance Steva Witkoffa, nebo na dohodě o ukončení války pod podmínkou propuštění všech zadržovaných rukojmí a úplné kapitulace a odchodu Hamásu z Gazy.

Izrael dlouhodobě tvrdí, že válka neskončí, dokud nebude Hamás v Gaze zničen jako vojenská i vládnoucí síla. Netanjahu byl dříve ochoten souhlasit jen s dočasným příměřím v délce zhruba 45 dní, které by začalo propuštěním asi desítky rukojmí. Hamás dosud zadržuje 58 rukojmí, většina z nich ale už nežije.

Izraelská armáda zároveň v neděli podle agentury AFP oznámila, že zachytila raketu vypálenou z Jemenu, odkud povstalečtí hútíové pravidelně útočí na izraelské území.

Podíl.
Exit mobile version