
Aktual.: 16.05.2025 23:57
Praha – Pražská nemocnice Bulovka dnes večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, potvrdila ČTK mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru Novinky.cz byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
„Potvrzujeme příjem pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu. Výsledky testu vzorku budou známy během zítřejšího (sobotního) dopoledne. Prozatím k tomu nelze poskytnout více informací,“ napsala Stolejda Libigerová ČTK v textové zprávě. Novinky s odvoláním na svůj zdroj uvedly, že pacient narozený v roce 1984 do táborské nemocnice přišel sám po svých.
V táborské nemocnici podle serveru dnes večer pracovali zdravotníci a hasiči v ochranných oblecích, u zadního vchodu bylo několik zřejmě dezinfekčních stanovišť. Příjezdovou cestu k infekčnímu oddělení nemocnice hlídali ještě po odjezdu pacienta policisté.
Infekční klinika Bulovky je jediným civilním zařízením v Česku, které může o pacienty s vysoce nakažlivými infekcemi pečovat, uvedla před měsícem při nácviku příjmu takových pacientů primářka Hana Roháčová. Zatím tam ale pobývali jen lidé s podezřením na takovou infekci. Nemocnice při příjmu pacienty umístí do bioboxu, který je možné hermeticky uzavřít.
Krvácivých horeček je více než desítka typů, spolu s ebolou a marburgem mezi ně patří také například dengue nebo žlutá zimnice. Ebola se šíří kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaminovaným materiálem. Projevuje se krvácením a k symptomům patří horečka, zvracení, průjem či bolesti svalů. Virus v Africe způsobil několik epidemií nemoci, jejíž smrtnost dosahuje 25 až 90 procent.
Marburg má smrtnost 88 procent a bývá řazen do skupiny filovirů, kam patří i virus ebola, který v Africe způsobil několik epidemií. Na rozdíl od eboly však proti marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína.