
Komerční prezentace Aktual.: 8.05.2025 11:57
Berlín – Nejvyšší ústavní činitelé Německa včetně prezidenta a kancléře dnes uctili památku obětí druhé světové války. Krátce před polednem položili věnce v ústřední pietní hale na berlínské třídě Unter den Linden. Předtím se společně zúčastnili ekumenické bohoslužby. Po kladení věnců je čeká pietní ceremonie ve Spolkovém sněmu. Druhá světová válka, kterou rozpoutalo nacistické Německo na rozkaz diktátora Adolfa Hitlera, skončila před 80 lety.
Věnce do pietní haly Neue Wache v centru Berlína položili prezident Frank-Walter Steinmeier, kancléř Friedrich Merz, předsedkyně obou komor parlamentu Julia Klöcknerová a Anke Rehlingerová, a předseda ústavního soudu Stephan Harbarth. Po německé hymně se vydali do Spolkového sněmu, kde se odpoledne odehraje vzpomínková ceremonie. Steinmeier a Klöcknerová na ní pronesou projevy. Na akci dorazí i zahraniční diplomaté s výjimkou velvyslanců Ruska a Běloruska, kteří nedostali pozvánku kvůli válce na Ukrajině.
Vzpomínkové akce začaly dnes dopoledne ekumenickou bohoslužbou v Pamětním kostele císaře Viléma v západní části Berlína, který je jedním ze symbolů hrůz druhé světové války. Vybombardovaný novorománský kostel nebyl po válce obnoven a zůstal torzem. Později k němu přibyly nové moderní budovy: kostelní loď a zvonice.
„Smutek zůstává, šok a zděšení zůstávají, i po osmdesáti letech,“ řekla dnes na bohoslužbě předsedkyně rady evangelických církví, biskupka Kirsten Fehrsová. Předseda katolické Německé biskupské konference Georg Bätzing varoval před narůstajícím násilím i rostoucí toleranci vůči němu, před autoritářskými tendencemi i ekonomickým egoismem.
Německo si stejně jako řada dalších zemí Evropy včetně Česka dnes připomíná 80. výročí konce druhé světové války, v Německu je den známý jako Den osvobození. V Německu 8. květen není běžně svátkem. Výjimkou je letošní rok v Berlíně, který schválil dnešek jako jednorázový svátek. Příští rok bude výročí konce války v metropoli opět pracovním dnem.
Druhá světová válka, kterou rozpoutalo nacistické Německo, připravila o život kolem 60 milionů lidí, většinou civilistů. Válka v Evropě skončila podpisem bezpodmínečné kapitulace Německa 7. května 1945 v Remeši na severu Francie, která vstoupila v platnost 8. května. Němci pak podepsali kapitulaci na sovětské přání ještě podruhé na velitelství maršála Georgije Žukova v berlínské čtvrti Karlshorst. Ačkoliv dokument nese datum 8. května 1945, podle některých historiků byl podepsán krátce po půlnoci 9. května.