Aktual.: 6.12.2024 11:17

Berlín – Německým slovem roku se stal výraz Ampel-Aus, který je označením pro nedávný krach vládní spolupráce sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP). Oznámila to dnes porota Společnosti pro německý jazyk (GfdS). Na druhém místě se umístilo slovo Klimaschönfärberei, které se používá pro praktiky firem, které mylně či zavádějícím způsobem vyzdvihují své produkty jako ekologické.

Slovo Ampel-Aus lze volně přeložit jako „konec semaforu“. Německá média vládním koalicím s oblibou přiřazují názvy, které odvozují od tradičních barev jejich jednotlivých členů. Známá je keňská či jamajská koalice a nově i ostružinová, pro spolupráci SPD (červená), FDP (žlutá) a strany Zelených (zelená) se vžil název semaforová koalice. Vláda, v jejímž čele stál od prosince 2021 kancléř Olaf Scholz, se ale na počátku listopadu rozpadla. Německo tak má nyní jen menšinovou vládu sociálních demokratů a zelených. O „konci semaforu“ se nicméně spekulovalo dlouhodobě, a výraz Ampel-Aus se tak v německém veřejném prostoru objevoval v posledních měsících poměrně často.

„Pro výběr Slova roku není rozhodující jeho četnost, ale spíše jeho význam a popularita,“ zdůraznila Společnost pro německý jazyk, která sídlí ve Wiesbadenu. Doplnila, že s výběrem není spojené žádné hodnocení či doporučení k používání slov.

Druhé místo v anketě obsadil výraz Klimaschönfärberei, který se užívá obdobně jako v češtině zdomácnělý anglický výraz greenwashing, čili lakování na zeleno. Greenwashing je praktika, kdy firmy mylně či zavádějícím způsobem prezentují své produkty jako ekologické, aniž skutečně splňují standardy udržitelnosti.

Na třetí místo porota umístila slovo kriegstüchtig, které popisuje situaci, kdy je někdo připravený se bránit, je připravený na válečný konflikt. Toto slovo si v poslední době oblíbil německý ministr obrany Boris Pistorius, který hovoří často o potřebě modernizovat německou armádu a připravit ji na hrozby, které pro Německo představuje především agresivní chování Ruska. Na čtvrtém místě žebříčku se umístilo slovo Rechtsdrift, které označuje posun německé společnosti doprava. Příklon ke krajní pravici ukázaly znovu mimo jiné zářijové volby do sněmů ve třech východoněmeckých spolkových zemích.

V tabulce slov roku je také na sedmém místě spojení Work-Life-Balance označující snahu najít rovnováhu mezi prací a osobním životem, nebo Messerverbot, tedy zákaz nožů, o kterém se začalo hovořit po srpnovém teroristickém útoku v Solingenu. Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie tam nožem zabil tři lidi. Vláda a následně parlament v reakci na to schválily zákaz nožů na veřejných akcích včetně lidových slavností či vánočních trhů.

Loni se slovem roku stal výraz Krisenmodus, česky krizový modus. Předloni v anketě vyhrálo slovo Zeitenwende, které znamená změnu doby či dějinný obrat. Tento výraz často používá kancléř Scholz, když hovoří o ruském vojenském vpádu na Ukrajinu v únoru 2022 a jeho následcích.

Společnost pro německý jazyk slovo, které daný rok podle ní symbolizuje, vyhlásila poprvé v roce 1971, o šest let později se z toho stala tradice.

Podíl.