Německo vyšetřuje závažný únik informací z jednání vysoce postavených příslušníků svého letectva, oznámil kancléř Olaf Scholz. Ministerstvo obrany později potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru v pátek uveřejnila šéfredaktorka ruské televize. Důstojníci se bavili o tom, jak by Ukrajina teoreticky mohla nasadit německé střely.

„Je to velmi vážná věc, a proto je nyní předmětem velmi pečlivého, velmi důkladného a velmi rychlého vyšetřování,“ prohlásil Scholz v Římě, kde je na návštěvě.

„Vyhodnotili jsme, že v letectvu byl odposloucháván rozhovor,“ řekla agentuře DPA mluvčí ministerstva obrany. Podle ní ale není jasné, zda v nahrávce nebo v jejím přepisu, které se objevily na sociálních sítích, nebyly provedeny nějaké úpravy.

Vysoce postavení představitelé německého letectva na nahrávce pořízené při telekonferenci na platformě Webex hovoří mimo jiné o teoretických možnostech použití střel s plochou dráhou letu. Jde o střely Taurus německé výroby, které dokážou zasáhnout cíl na vzdálenost až 500 kilometrů.

Někteří němečtí činitelé už dříve vyjádřili obavy, že by je Ukrajina mohla použít k útokům daleko na ruském území. Vzhledem ke svému doletu by tyto střely mohly teoreticky zasáhnout i Moskvu.

Agentura DPA poznamenává, že rozhovor, který se rozšířil na ruských sociálních sítích, je podle jejích informací autentický.

Ukrajina žádá o střely už měsíce

Scholz na začátku tohoto týdne uvedl, že Berlín prozatím Kyjevu střely Taurus neposkytne. Zdůvodnil to rizikem zapojení Německa do války s Ruskem, které na Ukrajinu před dvěma lety zaútočilo. Střely Taurus patří k nejmodernější výzbroji německé armády.

Kyjev žádá Německo o střely Taurus už řadu měsíců. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na nedávné konferenci v Mnichově řekl, že věří, že Německo je nakonec jeho zemi poskytne.

„V této zajímavé nahrávce důstojníci bundeswehru diskutují o tom, jak budou bombardovat (zpozorněte!) Krymský most,“ uvedla v pátek Simonjanová. Konverzace je podle ní z 19. února.

Německo je nyní po Spojených státech druhým největším dodavatelem vojenské pomoci Ukrajině a v letošním roce svou podporu dál zvyšuje. Kancléř Scholz opakovaně zdůraznil, že je Berlín odhodlán Ukrajině pomoct, aniž by vystupňoval konflikt a nechal do války zatáhnout Německo a potažmo i NATO, píše agentura AP.

Video: Spotlight speciál – Dva roky ruské agrese na Ukrajině

Spotlight speciál – Dva roky ruské agrese na Ukrajině | Video: Tým Spotlight

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.