Bavorský zemský kriminální úřad zahájil vyšetřování opakovaných nelegálních přeletů dronů nad vojenskými objekty. S žádostí o pomoc se v pondělí obrátil na veřejnost a uvedl, že v souvislosti s ruskou útočnou válkou proti Ukrajině nevylučuje špionáž.

Nad vojenským letištěm v bavorském Manchingu nedaleko Ingolstadtu zaznamenala policie nejméně deset přeletů neznámých dronů. Bavorský zemský kriminální úřad uvedl, že i přes intenzivní pátrání a nasazení vrtulníku se nepodařilo zjistit, kdo a odkud drony ovládal.

První přelety v Manchingu eviduje policie 16. prosince, o dva dny později dostala oznámení o dalším letu. Ráno 19. prosince přeletěly tři drony také nad uzavřeným vojenským zařízením v Neuburgu nad Dunajem, který leží východně od Ingolstadtu. Nad letištěm v Manchingu neznámý dron přeletěl naposledy 25. prosince.

„Vzhledem ke kontextu ruské útočné války proti Ukrajině nelze vyloučit, že vojenská zařízení a zbrojní partneři, respektive zbrojařské společnosti jsou cílem špionáže,“ uvedl kriminální úřad. Veřejnosti se proto bavorský úřad ptá, zda si v Manchingu či Neuburgu nad Dunajem nevšimla podezřelých osob a vozidel. Úřad se zajímá také o další podezřelé aktivity, které si lidé mohli povšimnout a které by mohly mít špionážní pozadí.

Na konci loňského roku Spolkový kriminální úřad podle agentury Reuters důvěrným dokumentem varoval německé firmy, že mezi zaměstnanci a smluvními partnery mohou být sabotéři jednající v ruském zájmu. V dokumentu se mimo jiné uvádí, že kriminální aktivity mohou zahrnovat špionáž, propagandu či dokonce sabotáže s cílem narušit kritickou infrastrukturu.

Německo už dříve zaznamenalo nelegální přelety dronů nejen nad vojenskými objekty, ale také nad terminály na zkapalněný zemní plyn (LPG), přístavy či areály logistických společností.

Šéf Spolkové zpravodajské služby Bruno Kahl v listopadu prohlásil, že ruské sabotáže na Západě mohou nakonec přinutit NATO zvážit uplatnění článku pět Severoatlantické smlouvy, podle kterého je ozbrojený útok proti některé členské zemi považován za útok proti všem členům aliance. V takovém případě se ostatní členské země zavazují napadenému státu pomoci, a to i s použitím ozbrojené síly.

Podíl.
Exit mobile version