Komerční prezentace Aktual.: 11.07.2025 10:00

Berlín – Německá vláda chce koupit dalších 15 amerických stíhaček F-35, celkem tak plánuje provozovat 50 kusů těchto moderních strojů páté generace. S odvoláním na své zdroje o tom informoval portál Politico. Německé ministerstvo obrany odmítlo záležitost komentovat, napsala dnes agentura Reuters. Server Politico poznamenal, že rozšířený nákup amerických F-35 by překlenul problematické hledání dohody mezi Německem, Francií a Španělskem o budoucím evropském letounu FCAS. Stroje F-35 si pořizuje také Česko.

Ještě před několika měsíci někteří političtí představitelé v Německu zpochybňovali vhodnost nákupu stíhaček F-35, když poukazovali na problematické vztahy Evropy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Trump mimo jiné požaduje po evropských členech Severoatlantické aliance rázné zvýšení výdajů na obranu. Na červnovém summitu NATO se státy ke spokojenosti Washingtonu dohodly, že výdaje na obranu postupně zvýší ze stávajícího cíle dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) na pět procent, z toho 3,5 procenta budou přímé investice do armády a zbývajících 1,5 procenta výkonu ekonomiky půjde do vojensky využitelných oblastí, jako jsou infrastruktura či kybernetická bezpečnost.

Německo si dosud objednalo 35 strojů F-35, kterými chce nahradit 85 stárnoucích stíhaček Tornado. Pro nákup se vláda rozhodla v roce 2022 poté, co ruská armáda vpadla na Ukrajinu. Podle Politico před rokem uvažovalo Německo objednávku rozšířit o osm kusů, ale tehdejší debata skončila bez výsledku. Nyní však Berlín potřebuje překlenout očekávaný nedostatek letadel, když se dohoda mezi Německem a Francií o novém evropském bitevním letounu komplikuje.

Německý kancléř Friedrich Merz přitom v minulosti opakovaně hovořil o nezbytnosti posílit evropský zbrojní průmysl. Letoun FCAS navíc Berlín označoval za pilíř evropské suverenity.

Mezi Německem a Francií nyní podle Politico panuje napětí kvůli rozdělení práce na vyvíjeném stroji, neboť francouzské průmyslové společnosti požadují 80procentní podíl na ústředních komponentech letounu.

Na FCAS se podílejí francouzský Dassault Aviation, Airbus v zastoupení Německa a španělská společnost Indra. Cílem je vyvinout bitevní letoun, který by od roku 2040 nahradil francouzské stíhačky Rafale a evropský bitevník Eurofighter, na jehož vývoji a výrobě se vedle Německa a Španělska podílely také Británie a Itálie.

Podíl.
Exit mobile version