Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
Místo ministra zahraničí CDU hodlá obsadit s ohledem na potřeby doby bezpečnostního napětí. Merz na něj nominoval dlouholetého poslance Johanna Wadephula, jenž se v bezpečnostních otázkách vyzná. Ten kancléře Olafa Scholze od začátku ruské invaze na Ukrajinu kritizoval za pomalou pomoc napadené zemi. Podle něj Scholz „nepomáhal Ukrajině tak, jak by mohl“.
V době ekonomické stagnace klade budoucí německá vláda důraz na hospodářství. Do čela tohoto resortu má jít vrcholná manažerka a bývalá dlouholetá poslankyně CDU Katherina Reicheová, pocházející z východního Německa. Posledních pět let řídila regionální divizi největšího evropského operátora energetických soustav E.ON.
Do řad manažerů pak Merz sáhl i při výběru budoucího ministra digitalizace a modernizace státu. Kandidátem CDU je Karsten Wildberger.
U koaliční smlouvy chybí už jen souhlas SPD
Dalším krokem k nové vládě je pondělní schválení koaliční smlouvy se sociálními demokraty (SPD) na malém stranickém sjezdu CDU. Smlouva nese název Zodpovědnost pro Německo, má 144 stran a obsahuje mimo jiné příslib změn v hospodářské, migrační či zahraniční politice.
Bavorská CSU smlouvu schválila už dřív. Ve vládě by měla mít v době silné antiimigrační opozice ze strany Alternativy pro Německo (AfD) také post ministra vnitra, na který nominuje Alexandera Dobrinta.
Sociální demokracie se na potvrzení koaliční smlouvy teprve chystá a kandidáty na ministry oznámí až poté. Ve svých řadách má ale nejpopulárnějšího německého politika, ministra obrany Borise Pistoriuse, pro něhož je pravděpodobné, že ve funkci setrvá.
„Kontinuita německé zahraniční politiky je daná“
Zpravodaj ČT v Berlíně Pavel Polák nominace na ministry neoznačuje za překvapivé. Navržení Reicheové podle něj „vzbuzuje potlesk ze strany byznysu a průmyslu, protože se na ministerstvo hospodářství a energetiky dostává někdo, kdo toto odvětví zná i z praxe“. Vidět je ale i odpor ze strany organizací, které sledují lobbing, řekl.
V zahraniční politice podle něj s novou vládou otočku čekat nelze. „Kontinuita německé zahraniční politiky je daná,“ komentoval. Nominant Wadephul podle něj v ohledu pomoci Ukrajině schvaloval působení dosud úřadující ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové. „Ukrajinu výslovně podporovala. Ve vládě Olafa Scholze patřila k těm, kteří chtěli pomáhat víc. Dokázala si představit i větší podporu dodávek zbraní,“ komentoval Polák. Kandidát CDU se prý odliší například tím, že nebude klást tak velký důraz na feministickou zahraniční politiku.