Aktualizace: 17.02.2024 13:23

Berlín/Vídeň – Německo do poloviny června prodlužuje kontroly na hranicích s Polskem, Českem a Švýcarskem, uvedlo dnes spolkové ministerstvo vnitra. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová krok označila za nezbytný pro boj s nelegální migrací, kterou umožňují pašeráci lidí. Kontroly na hranicích s Českem prodlouží nejméně do poloviny dubna i Rakousko.

Od loňského 16. října zaznamenala německá policie v rámci kontrol na hranicích s Českem, Švýcarskem, Polskem a Rakouskem 23.000 neoprávněných pokusů překročit hranici.

„Kontroly na našich hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem budou pokračovat další tři měsíce, a to až do poloviny června 2024. Spolková policie tak může nadále pružně uplatňovat celou paletu stacionárních i mobilních opatření pohraniční policie,“ uvedla podle prohlášení ministerstva Faeserová. „Je to nezbytné pro zastavení bezohledného podnikání pašeráků lidí a pro omezení nelegální migrace,“ dodala.

Kromě kontrol zavedených v říjnu na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem uplatňuje Německo od podzimu 2015 také kontroly s Rakouskem. Ty mají platit zhruba do poloviny května.

Ve středu Faeserová v Praze po jednání s českým protějškem Vítem Rakušanem řekla, že hraniční kontroly bude Německo přehodnocovat podle schengenských pravidel každých šest měsíců. Trvat měly původně do 15. března, přičemž ministryně již v Praze naznačila, že pravděpodobně budou prodlouženy, i když se počet ilegálních vstupů do Německa snížil.

Podle statistik spolkového ministerstva vnitra klesl počet pokusů o nelegální překročení hranice z přibližně 21.000 v září loňského roku na přibližně 6700 v lednu. Kromě toho bylo od zavedení kontrol 16. října zadrženo 564 převaděčů.

Středoevropské země v uplynulých měsících postupně zavedly stacionární kontroly na vnitřních hraních schengenského prostoru. Loni v listopadu se ministři vnitra Německa, Rakouska a Visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) dohodli, že otázky nelegální migrace budou řešit na pravidelných koordinačních schůzkách.

Rakousko o dva měsíce prodlouží kontroly na hranicích s Českem

Rakousko prodlužuje kontroly na hranicích s Českem nejméně do poloviny dubna, uvedlo ministerstvo vnitra ve Vídni. Je to podle něj nezbytné pro boj s převaděčskou mafií i s terorismem, informovala dnes veřejnoprávní stanice ORF. Kvůli zvýšenému migračnímu tlaku zavedlo Rakousko na hranicích s Českem kontroly loni v říjnu a po několikerém prodloužení měly platit do 16. února.

„Hraniční kontroly jsou jedním z mnoha opatření v boji proti mezinárodní převaděčské mafii. Vzhledem k mezinárodní bezpečnostní situaci jsou hraniční kontroly nezbytné také k rozhodnému postupu proti extremistům,“ citovala z vyjádření ministra vnitra Gerharda Karnera agentura APA. Podle ORF ministervo vnitra rovněž sdělilo, že „terorismus je mimo jiné financován z převaděčství“.

Obdobná opatření uplatňuje Rakousko také na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. S Itálií, Německem a Švýcarskem provádí rakouská policie namátkové kontroly v příhraniční oblasti.

V Rakousku bylo podle oficiálních statistik loni zatčeno přes 700 převaděčů. Podle Karnera to má za následek, že se převaděči začali alpské zemi „vyhýbat obloukem“.

Středoevropské země v uplynulých měsících postupně zavedly stacionární kontroly na vnitřních hraních schengenského prostoru. Loni v listopadu se ministři vnitra Německa, Rakouska a Visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) dohodli, že otázky nelegální migrace budou řešit na pravidelných koordinačních schůzkách.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.