Rusko si u nás testuje nové hybridní strategie, bylo velmi významně zapojeno do gruzínských voleb prostřednictvím propagandy, technologií a technik, které pomohly vládnoucí straně zmanipulovat volby, řekla v rozhovoru se zahraničním zpravodajem ČT Davidem Miřejovským pátá gruzínská hlava státu Salome Zurabišviliová.
„Jsem legitimní prezidentkou pro velkou část gruzínské populace, která také neuznává volby jako legitimní,“ míní bývalá gruzínská hlava státu s tím, že po volbách byla ústava země zredukována „v podstatě na nulu“.
V Gruzii od loňského října protestuje opozice proti tomu, co označuje za zfalšování parlamentních voleb vládnoucí stranou. Situaci ještě vyostřilo rozhodnutí z 28. listopadu pozastavit přístupová jednání s Evropskou unií až do roku 2028. Na pokojné protesty gruzínská vláda, obviňovaná z náklonnosti k Rusku, tvrdě odpověděla.
„Uvidíme, jestli stačí protestovat. Lidé jsou v ulicích, zatím to trvá více než 140 dní a zatím se nezdá, že by chtěli přestat,“ podotkla s tím, že Česko je zemí, která dobře ví, že protesty lze dosáhnout výsledku. „Máme nelegitimní vládu, která slouží zájmům Ruska. A populaci, která chce evropskou budoucnost.“
Podle ní se ale objevují známky toho, že se moc v zemi rozkládá. „Zároveň tu máme ekonomickou a finanční krizi, která vedla k tomu, že nelegitimní guvernér centrální banky jednal s centrální bankou Číny, a to naznačuje, že ne vše hraje ve prospěch těch, kteří mají v rukou moc. My nemáme moc, ale máme odpor,“ podotkla.
Zurabišviliovou vybrali do čela země Gruzínci v přímé volbě v roce 2018. Vládní strana Gruzínský sen ale prosadila ústavní změnu, podle níž další hlavu státu už vybralo kolegium volitelů složené z poslanců a zástupců regionálních samospráv.
Funkční období Zurabišviliové skončilo loni 29. prosince, kdy byl po zvolení inaugurován jako její nástupce Michail Kavelašvili z Gruzínského snu. Zurabišviliová ale nadále tvrdí, že zůstává „jediným legitimním představitelem“ země, dokud nebudou vyhlášeny nové volby. Už dříve označila nový parlament a vládu za „nelegitimní“.
Represe a zatýkání
„Jsme konfrontováni s diktaturou, která odpovídá ruské diktatuře,“ hodnotí Zurabišviliová. Podle ní je situace stejná jako v roce 1937. „Je tu obrovská míra represí, lidé jsou zatýkáni, teď ohlásili, že zakážou některé politické strany, lidé jsou pokutováni,“ popisuje s tím, že Rusko bylo významně zapojeno do gruzínských voleb prostřednictvím propagandy a technologií, které pomohly vládnoucí straně zmanipulovat volby.
„Nová strategie, která byla testována v Rumunsku a Moldavsku, je strategie, která nevyžaduje žádné náklady – potřebujete propagandu a peníze, ale nepotřebujete tanky. (…) Všechny evropské země by si to měly uvědomit, protože tyto strategie se dají použít kdekoliv,“ uvedla s tím, že Gruzie chce pokračovat na své euroatlantické cestě.
„Jsem přesvědčena, že se k této cestě Gruzie také vrátí, prožíváme těžké období,“ dodala s tím, že EU podle ní může hodně pomoci. „Situace v Gruzii je přímou výzvou pro EU a její kredibilitu. Pokud Unie nedokáže a nemá nástroje na to, co se děje v Gruzii – zemi, které udělila kandidátský status, (…) pak můžeme zapomenout na zahraniční politiku.“