V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
Případů žloutenky typu A, která je chronickým virovým zánětem jater, přibývá v Česku od loňska, kdy se objevilo více než šest set případů. Letos jich je přes tři sta jen za první čtvrtletí, v březnu devadesát. „Připomínáme důležitost pravidelné a důsledné hygieny rukou jako základní prevence proti infekci žloutenkou typu A, které se také přezdívá nemoc špinavých rukou. Nejlepší ochranou je ale očkování,“ uvedl k tomu na síti X SZÚ.
Nemocný vylučuje virus stolicí, dál ho přenáší na neumytých rukou na věci, kterých se dotýká. „Pokud se těchto předmětů dotýká zdravý člověk, může si virus přenést do úst a onemocnět,“ doplnil SZÚ. Z krajů je letos dosud situace nejhorší v Moravskoslezském (70 případů), Středočeském (63 případů), Olomouckém kraji (44 případů) a Praze (43 případů).
Příznaky žloutenky A se zpočátku podobají chřipce, objeví se teplota, nechutenství, nevolnost, pobolívání pod pravým žebrem a bolest břicha. Později se objeví pro záněty jater typické zežloutnutí kůže a bělma očí, tmavá moč, světlá stolice a svědění kůže.
Pátá nemoc a další onemocnění
Výrazně na začátku letošního roku přibylo také zachycených případů takzvané páté nemoci, odborně Erythema infectiosum, způsobené lidským parvovirem B19. Nejčastější je podle SZÚ v dětském věku a projevuje se typickou vyrážkou na tvářích. Zatímco loni bylo zachyceno 23 případů, letos už 3383.
Až čtvrtina případů je bez příznaků nebo se objeví jen lehce zvýšená teplota, ohrozit ale může lidi s oslabenou imunitou, těhotné nebo lidi s onemocněním krve. „V případě výskytu páté nemoci ve školách či zařízeních denní péče by měly být osoby s hemolytickou anémií, imunosuprimované a těhotné upozorněny na výskyt onemocnění,“ apeluje SZÚ. Pokud těhotná žena onemocní v první polovině těhotenství, může dojít k závažnému poškození plodu.
Meziročně víc lékaři zachytili také případů legionelózy, která se přenáší z nedostatečně ohřáté vody (204 případů), kožního onemocnění svrabu (2958 případů), planých neštovic, klíšťové encefalitidy (429 případů) nebo malárie (dvanáct případů). Naopak méně než v prvním čtvrtletí loňského roku je případů černého kašle, který se v předchozích dvou letech rozmohl nejvíc od konce 50. let minulého století. Ubylo také nemocných se spálou, záškrtem, příušnicemi nebo spalničkami.