Aktual.: 11.07.2025 17:17

Praha – Několik desítek lidí protestovalo proti záměru vedení Sociální demokracie (SOCDEM), aby strana kandidovala v říjnových sněmovních volbách na listinách hnutí Stačilo!. Na nádvoří Lidového domu v centru Prahy, kde SOCDEM sídlí, dorazili mimo jiné nedávný předseda strany Michal Šmarda či bývalý ministr průmyslu Milan Urban. Na událost dohlíželi policisté.

Na happening svolaný na sociálních sítích dorazili především mladší příznivci sociálních demokratů, zaplnili menší část dvorku Lidového domu. Dorazili například s transparenty „Tahle parta nám už jednou stačila“, „Oportunismus není program“, „Radši stíhačky z Ameriky než okupanty z Ruska“ či „Konečná, prosíme vystupte“ s odkazem na šéfku KSČM Kateřinu Konečnou.

Šmarda shromáždění řekl, že SOCDEM po celou dobu své historie bojovala za svobodu a demokracii. „Ve chvíli, kdy se těchto hodnot vzdá, už to není sociální demokracie, není to strana, za kterou naši předkové umírali,“ uvedl. Vybídl, aby SOCDEM své dědictví nenechala nikoho prodat. „Pojďme bojovat za sociální spravedlnost, za demokratický život, znovu proti nacismu, znovu proti komunistům,“ dodal.

Pokud nebude SOCDEM kandidovat sama, je to jako by nebyla, řekl novinářům Šmarda. „Pokud si pouze několik členů vedení koupí místa na kandidátkách nahnědlého hnutí Stačilo!, fakticky to je konec sociální demokracie,“ dodal. Urban nepovažuje spojení se Stačilo! za záchranu SOCDEM či levice. „Je to možná nejistá záchrana dvou lidí,“ řekl.

Předsednictvo SOCDEM koncem června vyzvalo Stačilo!, ve kterém figurují komunisté, ke společnému postupu do říjnových sněmovních voleb. Výzvu vysvětlilo snahou spojit síly proti vládním záměrům a tím, aby nepropadly hlasy pro levici. Předsedkyně strany Jana Maláčová snahu o spojenectví hájí jako racionální volbu, hlasovaly pro ni dvě třetiny předsednictva.

Na začátku června přitom SOCDEM oznámila, že bude kandidovat sama a začala připravovat kandidátky. Jednání se Stačilo! ukončila už v únoru s odůvodněním, že hnutí se soustředí na antisystémový program místo levicového. Právě z toho důvodu reagovala na poslední změnu názoru odchodem ze strany řada sociálních demokratů, mimo jiné bývalý ministr Jiří Dienstbier, pardubický hejtman Martin Netolický, senátor Petr Vícha, bývalý europoslanec Miroslav Poche či někdejší poslanec Václav Votava.

Mluvčí Adriana Hanušová ČTK řekla, že SOCDEM jako demokratická strana dnešní akci nijak nebrání a vedení si názorové oponenty vyslechne. Jednání se Stačilo! podle ní pokračují. „Až budou u konce, budeme média i veřejnost podrobně informovat,“ uvedla. Prostor vystoupit dostal i místopředseda strany Lubomír Zaorálek. SOCDEM se podle něj shodla s KSČM a Stačilo! na levicovém programu, na základě kterého k protestu nevidí důvod.

Na místo přišli i někteří zastánci zástupci Stačilo! i komunistů, například místopředseda KSČM Milan Krajča. Novinářům vesměs říkali, že si chtěli vyslechnout argumenty svolavatelů. Odmítají totiž, že by Stačilo! a KSČM nebyly demokratickými uskupeními.

SOCDEM se podle Zaorálka se Stačilo! a komunisty shodla na prioritách programu

Sociální demokracie (SOCDEM) se podle místopředsedy Lubomíra Zaorálka dohodla s hnutím Stačilo! a s KSČM na programových prioritách pro letošní volby. Týkají se podle něj například otázek mezd, jako první věc by chtěli po volbách prosadit obecný zákon o referendu. Zaorálek to řekl novinářům v Praze, když dorazil na protest sociálních demokratů, kteří s kandidaturou členů SOCDEM na listinách Stačilo! nesouhlasí.

Předsednictvo SOCDEM koncem června vyzvalo hnutí Stačilo!, ve kterém figurují komunisté, ke společnému postupu do říjnových sněmovních voleb. Výzvu vysvětlilo snahou spojit síly proti vládním záměrům a tím, aby nepropadly hlasy pro levici. Předsedkyně strany Jana Maláčová snahu o spojenectví hájí jako racionální volbu, hlasovaly pro ni dvě třetiny předsednictva.

Na začátku června přitom SOCDEM oznámila, že bude kandidovat sama a začala připravovat kandidátky. Jednání se Stačilo! ukončila už v únoru s odůvodněním, že hnutí se soustředí na antisystémový program místo levicového. Zaorálek dnes však odmítl, že by společné programové priority zahrnovaly odchod ČR z EU či NATO, naopak týkají se podle něj levicových témat.

„Ještě není úplně hotovo, ale se Stačilo! i komunistickou stranou máme dohodu na hlavních bodech, se kterými bychom chtěli jít do voleb. Není to definitivně potvrzené, ale de facto dohodnutí jsme,“ řekl Zaorálek. Mluvčí KSČM Roman Roun v úterý uvedl, že Stačilo! vyjednává vedle SOCDEM i s dalšími subjekty a kandidátky by mělo schvalovat příští týden.

Programová dohoda podle Zaorálka počítá s každoročním navyšováním minimální mzdy o 3000 korun. „Žádný zaměstnanec státu nebude pod minimální mzdou, snížíme daně všem pracujícím o tisícovku měsíčně díky valorizaci daňového bonusu,“ uvedl. Uskupení chtějí nastavit horní limit odchodu do důchodu na 65 letech, ale třeba také zavést 13. důchod. Omezit chtějí činnost agentur na zprostředkování dočasné práce či zavést zaměstnanecké akcie.

SOCDEM a Stačilo! podle něj počítají také se zestátněním ČEZ či s regulací cen energií. „Zavedeme zákon o obecném referendu s konkrétním cílem referenda proti pěti procentům HDP na zbrojení, abychom ubránili bezplatné a dostupné zdravotnictví, školství a veřejný důchodový systém,“ řekl Zaorálek. Zákon o referendu má být první věcí, na kterou by se strany soustředily po volbách.

Zaorálek umístění sociálních demokratů na kandidátky Stačilo! hájil tím, že SOCDEM bude mít mnohem větší šanci dostat se do Sněmovny, být pak slyšet, hledat spojence a prosazovat svůj program. Bývalý předseda strany Michal Šmarda požádal Maláčovou a Zaorálka, aby spojení s komunisty ještě zastavili. Zaorálek je spojený se vstupem do NATO a EU, připomněl. „I pro něj je velkou chybou, když přes 30 let bojoval za evropskou budoucnost ČR, aby tenhle svůj život poplival tím, že se spojí s lidmi, kteří bojují proti evropské budoucnosti ČR,“ řekl Šmarda.

Podíl.