Důstojník zdravotní sekce české armády zasahoval do podoby zakázek, které pak získávala firma, s níž byl propojený. Ve společnosti se angažoval tajně, protože vojáci nesmí podnikat. K trestné činnosti se nakonec přiznal. Plyne to z dohody o vině a trestu, s níž se Aktuálně.cz seznámilo. Dnes už bývalý voják dostal trest milion korun. Verdikt je pravomocný.

Letos jedenačtyřicetiletý Jiří Dresler sloužil v armádě čtrnáct let. Byl zařazený ve Vojenském zdravotním ústavu, kde vedl oddělení mikrobiologie a obranného výzkumu. Ve službě to dotáhl na podplukovníka. Byl také na misi v Afghánistánu krátce předtím, než se z něj spojenecká vojska stáhla.

Jeho služba však měla stinnou stránku. Dresler se přátelil s kolegou z vojenského ústavu, nadporučíkem Martinem Žižkovským, jehož partnerka Eva N. vlastnila firmu Merbak. Jenže fakticky společnost ovládali právě Dresler a Žižkovský, majitelka jim dokonce dala k dispozici svůj podpis.

Firma se ucházela o zakázky od různých složek ministerstva obrany. Díky Dreslerovi a Žižkovskému měla exkluzivní informace, kdy se tendry chystají, jaké budou podmínky a kolik se na ně uvolní peněz. Podle toho se pak mohla přesně zařídit. Dresler tím spáchal trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Získával, vynášel a zneužíval informace

„Systematicky získával, vynášel a zneužíval interní informace o veřejných zakázkách ministerstva obrany či inicioval nákupy konkrétních obchodních artiklů biologického, chemického, farmaceutického, hygienického a medicínského charakteru, pořizovaných veřejnou soutěží,“ stojí k jeho provinění v dohodě o vině trestu.

Dresler tak měl vliv na organizaci zakázek, které právě díky tomu získávala firma, na jejímž řízení se tajně podílel. V některých případech coby člen hodnotící komise dokonce o zadání zakázky „své“ společnosti spolurozhodoval. Primárně to byly tendry vypisované právě Vojenským zdravotním ústavem.

Takto zmanipulovaný systém Dresler a Žižkovský úspěšně využívali od léta 2018 až do léta 2021, během této doby firma Merbak dosáhla na osmnáct zakázek za celkem 6,6 milionu korun. Jednu ze soutěží Dresler ve prospěch společnosti ovlivňoval v době, kdy byl na zmíněné misi v Afghánistánu.

„V úmyslu opatřit si prostřednictvím společnosti Merbak prospěch, zjednal této společnosti jako soutěžiteli zakázek přednost a výhodnější podmínky na úkor jiných soutěžitelů, čin spáchal jako člen organizované skupiny, který měl smluvený díl prospěchu. Takto fakticky neoprávněně podnikal,“ píše se dále v dohodě o vině a trestu.

Pokuta milion korun

Dresler s Žižkovským se domlouvali na podrobnostech manipulace soutěží pomoci šifrované aplikace Threma. Informovali se o podobě zakázky, její ceně či termínu vyhlášení. „Nekecáme, makáme!,“ vyměňovali si vzkazy, když ohýbali soutěž. „Ty jsi bůh!,“ sdělil pak jeden druhému kompliment, když jim domluva vyšla.

Odsouzený podplukovník armády Jiří Dresler (vpravo). | Foto: Aktuálně.cz

Obvodní soud pro Prahu 6 schválil dohodu Dreslera a státního zastupitelství o vině a trestu uplynulý čtvrtek. Dnes už bývalý voják musí zaplatit milion korun, podle žalobce je takový trest dostačující. K manipulacím se vedle Dreslera přiznal i jeho kolega Žižkovský, dostal pokutu 500 tisíc korun, i formální majitelka firmy Eva N. Ta musí uhradit 200 tisíc a tři roky nesmí řídit firmy.

„Klient se k věci nechce sám ani mým prostřednictvím jakýmkoliv způsobem vyjadřovat,“ sdělil Aktuálně.cz Dreslerův advokát Michal Solich. Podle informací redakce je Dresler stíhaný i kvůli jiné trestné činnosti. Od letošního roku pracuje v soukromém sektoru ve firmě zabývající se vývojem protilátek proti viru HIV.

Armáda ho propustila kvůli politice

„Armáda České republiky a Vojenský zdravotní ústav se striktně vymezují vůči jakémukoliv páchání trestné či přestupkové činnosti. Jakmile ředitel ústavu obdržel informace v přípravném řízení, poskytl orgánům činným v trestním řízení součinnost,“ sdělila stanovisko ústavu jeho mluvčí Lada Ferkálová.

Dreslerovu kauzu pod dozorem šéfa žalobců v Praze 6 Richarda Petráska rozkryla Vojenská policie. Důstojník byl během vyšetřování postavený mimo službu. Pokud by v době schválení dohody o vině a trestu sloužil v armádě, musel by skončit. Pravomocně odsouzený člověk nesmí působit v obranných ozbrojených silách.

Armáda však Dreslera vyhodila dřív, než případ došel k soudu. Důvodem bylo jeho veřejné angažmá. „Podplukovník Dresler byl propuštěn z důvodu členství v politické straně,“ vysvětlila mluvčí Vojenského zdravotního ústavu Ferkálová. Vojáci podle zákona nesmí být členy politických stran.

Podíl.