Aktualizace: 8.02.2024 17:40

Washington – Nejvyšší soud Spojených států se začal zabývat otázkou, zda exprezident Donald Trump muže být vyloučen z některých letošních primárek před prezidentskými volbami kvůli svému jednání před útokem jeho příznivců na Kapitol v lednu 2021. Trump osobně k soudu nepřišel, soudci zpovídají jeho právníka Jonathana Mitchella. Konkrétně je posuzováno Trumpovo odvolání proti rozhodnutí nejvyššího soudu státu Colorado, který ho z tamních primárek diskvalifikoval.

Devět soudců nejvyššího soudu projednává Trumpovo odvolání proti rozhodnutí coloradského nejvyššího soudu z 19. prosince, který exprezidenta podle 14. dodatku americké ústavy vyloučil z republikánských primárek kvůli jeho počínání kolem vpádu jeho stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Proti rozhodnutí coloradského soudu se odvolala také Republikánská strana v Coloradu. Republikánské primárky se v tomto státě uskuteční 5. března.

V jádru sporu leží 14. dodatek americké ústavy, konkrétně jeho třetí část, podle které nesmí jakýkoliv úřad, vojenský ani civilní, ve Spojených státech zastávat ten, kdo odpřisáhl věrnost ústavě a následně se dopustil „povstání nebo vzpoury proti (ústavě) nebo poskytl pomoc a útěchu nepřátelům“ ústavy. Opatření bylo do zakládajícího dokumentu přidáno po občanské válce a mělo zajistit, aby se o úřad nemohli hlásit zástupci Konfederace.

Soudci se na začátku dnešního jednání soustředili na dva hlavní argumenty Trumpových právníků, a to že třetí paragraf nemohou státy prosazovat nezávisle bez příslušného rozhodnutí Kongresu a že se na úřad prezidenta jakožto voleného představitele zmíněná pasáž nevztahuje.

Na nejvyšším soudu USA aktuálně poměrem šest ku třem převažují soudci považovaní za konzervativní, z nichž tři nominoval sám Trump. Exprezidenta z primárek vyloučil také stát Maine, zatímco další státy podobné rozhodnutí odmítly učinit.

Právní komentátoři se přou o oprávněnost a politickou vhodnost postupu Maine a Colorada. Shodují se však na tom, že nejvyšší soud se bude chtít vyhnout podezření z ovlivňování voleb, píše AFP.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.