
Komerční prezentace Aktual.: 22.05.2025 09:46
Brno – Nejvyšší soud odmítl dovolání Jakuba Netíka, jenž vyhrožoval ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), dalším politikům a bývalému radnímu České televize Zdeňku Šarapatkovi. Dostal za to podmíněný trest 27 měsíců se čtyřletou zkušební dobou. Soud rozhodoval tento týden bez veřejného jednání, výsledek ČTK řekla mluvčí Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není dostupné.
Netík už dříve popřel, že by někomu vyhrožoval násilím. Kauzou se zabýval Obvodní soud pro Prahu 7, letos v lednu rozsudek potvrdil Městský soud v Praze. Po odmítnutí dovolání by se Netík teoreticky mohl obrátit ještě se stížností na Ústavní soud.
Podle pravomocného rozsudku Netík v září 2023 na protivládní demonstraci na Letné v Praze prohlásil, že Rakušan a vláda budou viset. „Rakušane, vládo, prezident Putin zná viníky. A stejně jako on visel tam na té budově, tak i vy všichni vlastizrádci tohoto národa, kteří adorujete fašismus v této zemi, budete taky viset,“ řekl Netík. Odkazoval tak na obraz ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, který byl na budově ministerstva vnitra na Letné vyvěšený v říjnu 2022.
Že budou různí politici, ale i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová nebo Šarapatka „viset“, pronesl Netík podle verdiktu i v několika videích na sociálních sítích, případně to napsal ve zveřejněných příspěvcích. Netík se podle rozsudku dopustil vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a nebezpečného vyhrožování. Odsouzen byl i za hanobení národa kvůli výrokům o Ukrajincích.
Netík se hájil tím, že nikomu nevyhrožoval násilím. U obvodního soudu uvedl, že výrok myslel doslova – nešlo tedy podle něj o hrozbu oběšením, ale o vyjádření toho, že i podobizny politiků a dalších lidí budou na nějakém obraze či plakátu vyvěšené. Soudy ale takovou argumentaci odmítly, poukázaly například na reakce Netíkových příznivců na sociálních sítích.
Netíkův trest zahrnuje i dříve uložené patnáctiměsíční vězení s podmínečným odkladem na tři roky, které mu uložil Okresní soud v Litoměřicích za schvalování a ospravedlňování zločinu proti míru v kontroverzních videích. I v této věci se Netík obrátil na Nejvyšší soud, o dovolání zatím není rozhodnuto.