Komerční prezentace Aktual.: 19.11.2024 13:42

Praha – Nejvíc Čechů letos v létě opět vyrazilo na dovolenou do Chorvatska, podle statistik ministerstva zahraničí zhruba 800.000. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. Z údajů od polovina června do poloviny září dále vyplývá, že počet zadržených občanů činil 300, z toho nejvíce v Londýně (47).

I loni v létě navštívilo nejvíce Čechů Chorvatsko, následovaly Řecko a Itálie. Pořadí dalších zemí za Chorvatskem pro letošní léto zatím ministerstvo nezveřejnilo. Jako nově objevená destinace se podle něj v posledních letech ukazuje Polsko, kde ale převažuje individuální turistika.

Zastupitelské úřady v cizině v létě vydaly 776 náhradních cestovních dokladů, nejvíce v Paříži (72), Římě (69) a Madridu (55). Nejvíce zadržených občanů po Londýně bylo ve Varšavě (41) a Záhřebu (39). Z celkových 300 příkladů činily téměř šestinu drogové delikty.

Obětí trestné činnosti bylo 384, téměř polovina případů se stala v Římě. Hospitalizovaných bylo 123 občanů, nejvíc v Záhřebu (16), Oslu (14) a Sofii (14). V Záhřebu také zemřelo nejvíce Čechů, a to 17. Celkový počet úmrtí byl 155. Pohřešovaných bylo 32 českých občanů.

Ministerstvo považuje za zásadní pro včasné informování Čechů v zahraničí cestovatelský systém Drozd. V letošní letní sezoně se prostřednictvím něj rozeslalo 18.314 SMS a 12.345 e-mailů, počet registrovaných cestovatelů byl 186.554. Největší počet registrací byl pro Řecko, Egypt, Turecko, Tunisko a Chorvatsko. Počátkem sezony se spustila i mobilní verze Drozdu v Portálu občana.

I pro letošní léto byla dočasně zřízena konzulární jednatelství v chorvatské Rijece a Splitu, bulharském Burgasu, posílen byl honorární konzulát v Barceloně. Posily byly vyslány i do Paříže během letních olympijských her.

V Bulharsku a Chorvatsku také opět působili čeští policisté ve společných hlídkách. Spolupracovali s chorvatskými kolegy v Šibeniku, Omiši a Vodici a s bulharskými kolegy v Nesebaru a Primorsku. „Byli nápomocni v řešení řady konzulárních případů, zejména ztrát dokladů, krádeží a dopravních nehod. Zároveň zprostředkovávali rychlý kontakt s místními policejními orgány nebo záchranáři,“ popsalo ministerstvo.

Podíl.
Exit mobile version