Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila přepisy pouhé pětiny jeho projevů a interakcí s tiskem za prvních 100 dní vlády, napsal server HuffPost. Podle něj mezi zveřejněnými dokumenty chybí důležité výroky a momenty dosavadního prezidentství. Předchozí administrativy přepisy veřejně publikovaly.

Bílý dům zveřejnil pouze 29 přepisů ze 146 veřejných Trumpových prohlášení, které prezident poskytl během prvních sto dnů ve funkci. Představitelé americké administrativy přitom o svém dosavadním působení mluví jako o nejtransparentnějším v historii.

Veřejnost se však například nemůže dostat k přesnému a Bílým domem schválenému přepisu Trumpova setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Stejně tak chybí další Trumpovy výroky.

Například v den inaugurace byl na internetových stránkách Bílého domu k dispozici přepis oficiálního projevu, který Trump pronesl bezprostředně po složení přísahy, ale chybí ten, který pronesl krátce poté před republikány v Kongresu. V něm se opět vrátil k 6. lednu 2021, kdy pobídl dav svých stoupenců k útoku na Kapitol.

Podle serveru HuffPost Trumpův Bílý dům zveřejnil přepisy pouze jedenácti ze čtyřiceti projevů, které proběhly bez dotazů médií. Z téměř stovky neformálních setkání s médii, kde Trump odpovídal na otázky novinářů, Bílý dům zveřejnil pouze patnáct přepisů.

Zatímco Trump poskytuje řadu rozhovorů, jeho tiskový štáb zveřejnil pouze dva. Jeden vedl 18. února moderátor pravicové televizní stanice Fox News Sean Hannity. Druhý byl dvouminutový rozhovor hlasatele Fox Sports Jamieho Littlea na automobilovém závodě Daytona 500, kterého se Trump zúčastnil o dva dny dříve.

Zveřejňování přepisů

Předchozí prezidentské administrativy zpřístupňovaly všechny přepisy prezidentských vyjádření sestavené nepolitickou stenografickou kanceláří v tištěné podobě, e-mailem a na webových stránkách Bílého domu.

Také pracovníci Trumpovy administrativy během jeho prvního funkčního období zveřejňovali všechny jeho výroky, s výjimkou projevů na mítincích a fundraisingových akcích. Bílý dům během jeho druhého funkčního období přestal zasílat přepisy e-mailem už pět dní po nástupu Trumpa do funkce.

Trumpovi asistenti odmítli situaci pro HuffPost komentovat.

Bílý dům nechce přesná slova, míní politolog

Ředitelka Annenbergova centra na Pensylvánské univerzitě Kathleen Hall Jamiesonová uvedla, že přepisy prezidentových výroků byly vždy považovány za historické prameny, nikoli za věci, které by se měly politizovat. „Zpřístupnění prezidentových výroků je součástí odpovědnosti Bílého domu,“ dodala.

„Veřejnost má právo vědět, co její lídr říká… Je to znak demokratického systému,“ řekla Hall Jamiesonová s tím, že nebude spekulovat, proč Trump nezveřejňuje většinu přepisů svých projevů.

Trumpovi kritici tvrdí, že většina oficiálních přepisů je neveřejná proto, aby bylo obtížné dohledat prezidentova přesná slova k danému tématu. „Vědí, že přepisy na papíře odhalí slovní mišmaš a nedůslednost, která Trumpa charakterizuje,“ prohlásil politolog z konzervativně orientovaného American Enterprise Institute Norman Ornstein.

Hlavní tiskový poradce Bílého domu za prezidentství Joea Bidena Andrew Bates míní, že pracovníci v současné administrativě chápou, že přepisy Trumpových výroků na něj nevrhají dobré světlo.

HuffPost připomněl, že Bidenova tisková kancelář upravila interpunkci v přepisu, aby to vypadalo, že Biden kritizuje menší část Trumpových příznivců, než původně vyplývalo z jeho projevu. Nicméně server dodal, že Bidenův tým zveřejnil všechny přepisy, které stenografická kancelář připravila. Celkem jich za čtyři roky byly více než dva tisíce.

Podíl.