
Aktual.: 14.04.2025 12:08
Praha – Zpěvák a skladatel Michal Prokop nepatří mezi čtenáře poezie, pouze s ní pracuje, jako například v minulosti s texty Josefa Kainara, Pavla Šruta nebo Jiřího Žáčka. Texty k novým písním, které vyjdou 25. dubna na novém albu, mu nabídli dlouholetí spolupracovníci i neznámí lidé. Prokop texty nepíše. Protože ho nenapadají příběhy, musí narazit na text, který ho osloví podobně jako Ostraka od Michala Bulíře, která dala název celému albu. Prokop to řekl v rozhovoru s ČTK.
„Ostraka byl střep hliněné nádoby, na který psali občané starověkých Atén jméno někoho, koho chtějí vypudit z obce. Postupem času se tato původně ochrana demokracie proti tyranii vyvinula v něco, k tomu se dneska říká ostrakizace. Myslím, že více se k tomu říct prostě nedá,“ uvedl Prokop k titulní písni.
Slova k písním Prokop nachází různým způsobem. Například text ke skladbě Vyrovnání mu jeho autor Marian Zima poslal mailem. „V době, kdy jsem ten text dostal, jsem ho vůbec neznal. Byl to úplně cizí člověk, ještě ke všemu Slovák, a poslal tak silný český text, že jsme se zpočátku lekl a řekl jsem si, že tohle zpívat nemůžu. Nakonec jsem se rozhodl, že ano. Napsal jsem autorovi, že text beru a že by se to mělo jmenovat vyrovnání. Takhle jsem se dostal k jednomu z nejzásadnějších textů, které na desce jsou,“ sdělil.
Nejvíce textů na novou desku Prokopovi dodal o generaci mladší Bulíř. Vedle titulní písně otextoval mimo jiné skladbu Hollywood. „Před časem mi prostřednictvím mého manažera Davida Gaydečky poslal balíček textů, které mě zaujaly. Text Hollywood se mi moc líbil, ale pořád jsme nebyl schopný s ním něco udělat. Nějak mi to nešlo, tak jsme ho nabídl našemu basákovi Zdeňkovi Wimpy Tichotovi, a on z toho udělal tuhle pecku,“ podotkl Prokop.
Album končí semaforskou skladbou Na shledanou Jiřího Šlitra v Prokopově úpravě, ke které text napsal Jiří Suchý. „S panem Suchým jsem měl tu čest pracovat. Od roku 1972 do roku 1975 jsem hrál truhláře Petra v Kytici, kterou napsali s Ferdinandem Havlíkem. Ačkoliv jsem na jeho písničkách vyrůstal, jako většina lidí z mé generace, vlastně nikdy jsem od něj nic nenatočil. Původně jsem k Na shledanou vymyslel bluesový riff, ale mojí ženě se nelíbilo, že chyběl začátek, jaký má originál. Tak jsem si nechal nahrát piano, do kterého jsem nazpíval ten kabaretní úvod. Pak jsem to poslal panu Suchému a on mi hned odpověděl, že se mu to hrozně líbí a že věří, že by se to líbilo i Šlitrovi,“ dodal Prokop.
Album Prokop představí a pokřtí na sérii koncertů Ostraka Tour, která začne 28. dubna v brněnském Sonu. Jednou ze zastávek turné bude i vystoupení na festivalu Metronome Prague, kde Prokop a skupina Framus Five zahrají 19. června.
Osmasedmdesátiletý Prokop zahájil s Framus Five hudební činnost v roce 1967. Debutové album Blues In Soul vycházelo z amerického soulu a rhythm’n’blues. Následující Město ER představilo na české scéně žánr art rocku. V 80. letech zpěvák spolupracoval se skladateli Petrem Skoumalem, Janem Hrubým a básníkem Pavlem Šrutem. V současnosti vystupuje s obnovenou skupinou Framus Five a s akustickým triem. Televizní diváci ho také znají jako moderátora někdejšího pořadu České televize Krásný ztráty. Je členem Beatové síně slávy Radia Beat a členem Síně slávy ankety Anděl České hudební akademie. Je rovněž nositelem Řádu umění a literatury Francie.