Zlatého medvěda za nejlepší snímek 75. ročníku filmového festivalu Berlinale získalo drama Drömmer (Sny) norského režiséra Daga Johana Haugeruda. Na slavnostní ceremonii v Berlíně to v sobotu oznámil šéf mezinárodní poroty, americký režisér Todd Haynes. Film vypráví o mladé dívce, jež se zamiluje do své učitelky. Na festivalu se představily i tři filmy s českou stopou, ocenění ale nezískaly.

Zlatého medvěda za nejlepší snímek 75. ročníku filmového festivalu Berlinale získalo drama Drömmer (Sny) norského režiséra Daga Johana Haugeruda. Na slavnostní ceremonii v Berlíně to dnes oznámil předseda mezinárodní poroty, americký režisér Todd Haynes. Film vypráví o dospívání mladé dívky, která se zamiluje do své učitelky. Na festivalu se představily i tři filmy s českou stopou, ocenění ale nezískaly.

Film Drömmer je třetím dílem Hagerudovy trilogie, která se věnuje lásce a sexualitě. Oceněný film vypráví příběh 17leté Johanne, kterou hraje Ella Överbyeová. City, které má ke své učitelce, nejsou opětovány. Dívka následně zpracuje své fantazie a smutek z marné lásky do románu. O hlavní cenu Zlatého medvěda se letos ucházelo 19 filmů, český mezi nimi nebyl.

Sedmičlenná mezinárodní porota v hlavní soutěžní sekci vedle hlavní ceny, kterou byl Zlatý medvěd, letos opět rozdala i řadu Stříbrných medvědů, což jsou ocenění za jednotlivé filmařské a herecké kategorie. Cenu poroty si z Berlína odváží film El mensaje (Zpráva – překlad ČTK) argentinského režiséra Ivána Funda. Velkou cenu poroty získal snímek O último azul (Poslední modrá – překlad ČTK) brazilského režiséra Gabriela Mascary. Nejlepším režisérem letošního ročníku Berlinale byl podle poroty čínský režisér Chuo Meng.

Cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli si odnesla australská herečka Rose Byrneová za roli ve snímku If I Had Legs I’d Kick You (Kdybych měl nohy, nakopnul bych tě – překlad ČTK) americké režisérky Mary Bronsteinové. Ve vedlejší roli porotu přesvědčil a Stříbrného medvěda získal irský herec Andrew Scott za roli ve filmu Blue Moon režiséra Richarda Linklatera.

Za nejlepší scénář dostal Stříbrného medvěda rumunský režisér a scenárista Radu Jude, který své dílo na festivalu letos prezentoval filmem Kontinental ’25. Jude vyhrál v roce 2021 Zlatého medvěda za film Smolný pich aneb Pitomý porno, který vznikl v české koprodukci. V kategorii dokumentů porota ocenila film Holding Liat (Držet Liat – překlad ČTK), který vypráví příběh rodiny jedné z izraelských rukojmích unesených 7. října 2023 při útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael.

Na Berlinale se letos představily také tři filmy z české produkce, žádný z nich ale ocenění nezískal. V dokumentární sekci se promítal film Čas do zásahu z války na Ukrajině režiséra Vitalije Manského, který vznikl v koprodukci Česka, Lotyšska a Ukrajiny. V sekci pro mládež Generation Kplus uvedlo Berlinale animovaný snímek Pohádky po babičce podle knižní předlohy herce a spisovatele Arnošta Goldflama v koprodukci Česka, Slovenska, Slovinska a Francie. V sekci krátkých filmů Berlinale Shorts se pak představil český animovaný muzikál Kámen osudu výtvarnice Julie Černé z Ateliéru animace a filmu pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

Mezinárodní filmový festival v Berlíně byl založen v roce 1951 a s festivaly v Cannes a Benátkách patří k předním filmovým přehlídkám v Evropě. Oficiálně festival končí v neděli. Už na zahajovací ceremonii 13. února obdržela Zlatého medvěda za celoživotní dílo skotská oscarová herečka Tilda Swintonová.

Podíl.
Exit mobile version