Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.

Generální prokurátor reagoval na kritiku pondělního verdiktu soudu, který představitelku francouzské krajní pravice uznal vinnou ze zpronevěry, s okamžitou platností jí zakázal ucházet se po dobu pěti let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům vězení, z toho ke dvěma podmíněně.

Na podporu Le Penové, která se chce odvolat, se budou o víkendu konat demonstrace. Politička hovoří v souvislosti s rozsudkem o politickém rozhodnutí vyhrazeném autoritářským režimům.

„Spravedlnost není politická a toto rozhodnutí není politické, ale soudní, vynesené třemi nezávislými a nestrannými soudci. Verdikt byl vynesen v souladu se zákonem za použití textů odhlasovaných Národním shromážděním,“ zdůraznil v reakci Heitz.

Vyhrožování soudům

Pařížský generální prokurátor také označil za „nepřípustné“ útoky na soudce a výhrůžky, kterým nyní čelí. Takové činy mohou být předmětem trestního řízení, dodal.

Znepokojení nad reakcemi, které mluvily o údajné politizaci justice a vyvolávaly vážné pochybnosti o nezávislosti soudní autority, v pondělí vyjádřila také Francouzská soudní rada. Hrozby vůči soudcům rozhodujícím o případu jsou v demokratické společnosti nepřijatelné, uvedla rada.

Kritika zaznívá především z Národního sdružení (RN), strany Le Penové. Předseda RN Jordan Bardella odsoudil „tyranii soudců“, ale zároveň i hrozby, urážky a nadávky jim určené. Kvůli rozsudku se budou tento víkend konat „letákové akce a poklidné mobilizace“, oznámil šéf krajně pravicové strany.

Ohrožená prezidentská kandidatura

Verdikt podle Bardelly stranu odstaví od moci a připraví ji o možnost nominovat Le Penovou na prezidentku v roce 2027, jako se to stalo v Rumunsku. Tamější ústavní soud anuloval vítězství krajně pravicového proruského kandidáta Calina Georgescua z prvního kola listopadových prezidentských voleb.

Pokud by odvolací soud ve Francii nezvrátil zákaz političce kandidovat, Bardella by mohl být jejím náhradníkem, podotkla AFP.

„Je to diskvalifikace pro Francii jako zemi lidských práv, která vyučuje demokracii po celém světě,“ poznamenal Bardella. Kdyby k něčemu podobnému došlo v Maďarsku a byl odstraněn rival premiéra Viktora Orbána, Evropská komise by hned mluvila o porušení právního státu, soudí politik.

„Systém proti nám vytáhl atomovou zbraň, a když používají tak silnou zbraň proti nám, tak to samozřejmě znamená, že jsme favorité pro volby. Skandálním způsobem nám ukradli parlamentní volby a říkáme jasně, že nedovolíme, aby Francouzům ukradli i prezidentské volby,“ konstatovala Le Penová, která slíbila využít všech možných prostředků a dosáhnout výhry a demokratickými prostředky hájit práva Francouzů.

Verdikt odsoudili i představitelé evropských krajně pravicových stran nebo český expremiér Andrej Babiš, jehož hnutí ANO s RN působí v evropské straně Patrioti.eu a ve společné frakci EP. Naproti tomu politici stran blíže středu politického spektra prohlašovali, že rozsudek je třeba respektovat.

„Šoková vlna“, píší média ve Francii

„Byla to pomalu hořící bomba, kterou v roce 2004 odpálil Jean-Marie Le Pen a která v pondělí 31. března explodovala u pařížského nejvyššího soudu. Zažehly se tím politické ambice jeho dcery Marine a otřásla celá politická scéna,“ komentoval verdikt francouzský deník Libération.

Na jeho titulní stránce je zklamaný obličej odsouzené političky, velkým písmem napsáno „vinna“ a v doprovodném textu „politické zemětřesení“, o kterém píší i noviny Midi Libre.

Le Penová v roce 2004 kandidovala za krajně pravicovou Národní frontu do Evropského parlamentu, kde působila až do roku 2017. FN, kterou založil a do roku 2011 vedl její otec Jean-Marie Le Pen, je předchůdkyní současného Národního sdružení.

Le Parisien naopak k ustaranému výrazu představitelky krajní pravice připojil nadpis „šoková vlna“ a „nevolitelná“, k čemuž se přidaly noviny Les Échos s textem „zabráněno“.

Titulní strana Le Figara zmiňuje „demokratické zemětřesení“ a nejčerstvější reakci odsouzené, která v pondělním večerním rozhovoru na kanálu TF1 mluvila o politickém rozhodnutí a praktikách, které jsou vyhrazené autoritářským režimům.

List Ouest-France zachycuje odchod šéfky krajně pravicových poslanců od soudu a píše: „Nevolitelná Marine Le Penová, jaké budou politické důsledky?“. Východofrancouzský Alsace pak mluví o „rozsudku, který vše obrací vzhůru nohama“.

Prokuratura obvinila Le Penovou a asi dvě desítky dalších lidí z toho, že mezi lety 2004 a 2016 platily zaměstnance své strany RN penězi, které byly určeny na financování asistentů v Evropském parlamentu.

Soud v pondělí spolu s Le Penovou uznal vinnými také osm dalších členů strany a dvanáct parlamentních asistentů ze zpronevěry evropských fondů. Soud odhadl, že celková škoda dosáhla 2,9 milionu eur (přes 72 milionů korun).

Podíl.