
Žáci se mohou stejně jako v prvním kole hlásit na dva obory s talentovou zkouškou a tři bez ní. O přijetí budou v případě maturitních oborů školy rozhodovat na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky z prvního kola. „Pokud se uchazeč v prvním kole nehlásil na žádný obor, kde se konala jednotná přijímací zkouška, tak teď tak nemůže učinit,“ připomněla ředitelka státní organizace Cermat Barbora Rosůlková.
Školní a talentové přijímací zkoušky se budou v druhém kole konat mezi 9. a 12. červnem. Zda byli uchazeči úspěšní, se dozvědí 24. června.
Celkově je v Česku ještě 14 tisíc míst na maturitních oborech a necelých 10 tisíc na těch nematuritních. Nejvíc jich je na středních odborných školách a středních odborných učilištích. Málo jich naopak nabízí víceletá gymnázia. Šestiletá a osmiletá mají neobsazených pouze 272 míst.
V Praze, kde byla úspěšnost uchazečů o víceletá gymnázia i čtyřleté a kratší obory v prvním kole nejnižší, je nyní volná necelá tisícovka míst na středních školách, které zřizuje kraj. I se soukromými středními školami se toto číslo vyšplhá téměř na čtyři tisíce.
Například Střední škola obchodní na Vinohradech v Praze nabízí do druhého kola 40 míst v ekonomickém lyceu. Střední průmyslová škola zeměměřická a Geografické gymnázium Praha nabízí v oboru čtyřletého gymnázia 11 míst.
V prvním kole bylo letos přijato 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. „Je to asi o procento více než v minulém roce,“ okomentoval to ministr školství Mikuláš Bek. Asi 6400 deváťáků se v prvním kole na vysněnou školu nedostalo. Vyplývá to z dat na webu ministerstva školství. Celkem se letos na střední školu hlásilo téměř 160 tisíc dětí.