Jeden z nejnebezpečnějších přestupků na silnicích je takzvané vybržďování. Podle psychologů počet lidí, kteří se takto chovají za volantem, roste. Ministerstvo dopravy i kvůli tomu uvažuje o uzákonění povinného minimálního odstupu. Jen vloni se kvůli nedodržení vzdálenosti mezi auty stalo téměř pět tisíc nehod.

Vybržďování zachytili třeba letos 30. června policisté na dálnici D1 u Velkého Meziříčí. Mladý řidič SUV se z levého rychlého pruhu zařadil do pravého a prudce zabrzdil, jen aby se vzápětí znovu rychle rozjel.

„Pokud těch přestupků nebude zjištěno víc, může správní orgán uložit ve správním řízení pokutu až do výše pěti tisíc korun a čtyři trestné body,“ prohlásila mluvčí policie kraje Vysočina Dana Čírtková.

Tragicky pak skončilo vybržďování před devíti lety na D3: při nehodě zemřel kojenec a řidič, který se přestupku dopustil, dostal jedenáct let vězení.

„Vybržďovač – poznáte ho podle toho, že jede za vámi, bliká, troubí, gestikuluje. Pokud vás bude předjíždět, nekoukejte se na něj – neoplácejte posunky, pohledem, ruce na volantu a koukejte před sebe,“ radí ředitel autoškoly King Praha Pavel Greiner.

Plánované opatření

Předjíždění je v pořádku, pokud je mezi auty dostatečná vzdálenost a řidič nijak náhle nezabrzdil. Právě dodržování minimálního rozestupu mezi auty chce ministr dopravy Martin Kupka (ODS) do dvou let uzákonit. „Ve dvou intervalech bezpečného odstupu na dvě vteřiny a na jednu vteřinu, kdy se jedná už o kritický odstup s vyšší sankcí,“ uvedl.

Pravidlo dvou vteřin znamená najít značku, kolem které by neměl člověk projet dříve než do dvou vteřin po autě před ním, vysvětlil koordinátor BESIP v Karlovarském kraji Lukáš Hutta.

Nedodržování vzdálenosti mezi auty je podle pojišťoven pátou nejčastější příčinou nehod. Jen letos už stálo za 878 z nich.

Podíl.
Exit mobile version