Komerční prezentace Aktual.: 7.11.2024 12:47

Washington – Po překvapivě jasné porážce Kamaly Harrisové v amerických prezidentských volbách začínají demokraté pátrat po příčinách neúspěchu; někteří ho vidí v prezidentu Joeu Bidenovi, další ve způsobu vedení prezidentské kampaně, jiní zase v přístupu strany k některým tématům, jako je například migrace. Informuje o tom server NBC News, podle něhož demokraty volební porážka ohromila.

„Rozhovory s více než desítkou volebních poradců, stratégů, zvolených úředníků a demokratů z klíčových států ukázaly, že stranu pohltil vztek, smutek, ukazování prstem a sebereflexe,“ píše server, podle něhož jsou mnozí přesvědčeni o tom, že se demokraté vzdálili své někdejší identitě ochránců slabších, a na místo toho teď zastupují především zájmy stranických elit.

Tak to vidí například senátor Bernie Sanders, který se dvakrát pokoušel stát kandidátem demokratů na prezidenta. „Nemělo by být velkým překvapením, že Demokratická strana, která opustila pracující třídu, zjistí, že pracující třída opustila ji,“ poznamenává po volbách, v nichž demokraté přišli i o většinu v Senátu.

Na 60 procent Američanů podle senátora za Vermont, který byl i letos znovuzvolen, žije od výplaty k výplatě, zatímco se v zemi stále zvyšuje příjmová a majetková nerovnost. „Zatímco vedení Demokratické strany hájí status quo, Američané jsou naštvaní a chtějí změnu,“ míní.

Řada demokratů viní také jedenaosmdesátiletého Bidena, že se nerozhodl vzdát se kandidatury na prezidenta dříve, což by Harrisové, či jinému kandidátovi dalo více času připravit kampaň na míru, a ne jen pokračovat v kampani, která byla dlouhodobě chystaná pro stávající hlavu státu.

„Jak je sakra možné, že jsme se s tímhle problémem nevypořádali? Je mu 80 let. Měl být prezidentem na jedno volební období. Ten člověk sotva mohl mluvit a projevovat se souvisle,“ zlobil se jeden z demokratů na Bidena a stranické vedení. „Bylo příliš pozdě a my jsme věděli, že máme problém s Bidenem už loni touto dobou. Strana to věděla a lidé opravdu nebyli upřímní v tom, jak moc ztratil kontakt s realitou,“ dodal.

Mnoha straníkům také vadí přehnaný vliv stratégů a poradců z doby úspěšných kampaní a prezidentství Baracka Obamy. „Je na čase, aby tým, který tam je, odešel do důchodu. Potřebujeme úplně jinou strategii,“ míní jeden z demokratů, který se na kampani podílel. „Čas Obamy a jeho géniů je pryč. Ztratili kontakt s americkým lidem. Demokratická strana ztratila kontakt,“ uvedl.

Kritiku si vysloužila i šéfka kampaně Jen O’Malleyová Dillonová, která si prý počínala příliš autokraticky a hlavně byla moc loajální k Bidenovi a Harrisové nedovolila, aby se od něj dostatečně distancovala, i když ho většina voličů hodnotila kriticky. Patrné to bylo zejména v jednom z předvolebních vystoupení Harrisové v pořadu The View, kde na otázku, co by udělala jinak než Biden, odvětila, že ji nic nenapadá, čehož pak republikáni opakovaně využili v kampani.

Vedle výměny stranických elit a odchodu staré gardy do důchodu, požaduje část demokratů také programové změny, které budou reagovat na požadavky Američanů. Někteří mluví třeba o nutnosti změnit přístup k přistěhovalectví a prosazovat přísnější migrační politiku.

 

Podíl.
Exit mobile version