Aktual.: 27.01.2025 10:16

Berlín – Bouřlivou debatu vyvolal v Německu návrh předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedricha Merze na rozsáhlé zpřísnění migrační a azylové politiky. Pravděpodobný budoucí kancléř jím reagoval na útok v Aschaffenburgu, kde neúspěšný žadatel o azyl z Afghánistánu zabil v parku dvouleté dítě a 41letého muže. Frakce konzervativní unie CDU/CSU hodlá podle německých médií ještě tento týden předložit Spolkovému sněmu návrhy, které by umožnily mimo jiné odmítat migranty přímo na hranicích. Do předčasných parlamentních voleb zbývají čtyři týdny.

Merz minulý týden avizoval pětibodový plán, který chce začít realizovat nejpozději v okamžiku, kdy se stane kancléřem. CDU/CSU, kterou do únorových voleb vede, má podle průzkumů největší šanci hlasování vyhrát, a Merz je tak na dobré cestě nahradit ve funkci současného předsedu německé vlády Olafa Scholze. Podle dnešní zprávy zpravodajského webu Politico chce konzervativní unie CDU/CSU změnit mimo jiné azylový zákon, a to tak, aby bylo snazší odmítat migranty přímo na hranici.

Merz minulý týden uvedl, že hodlá v první den nástupu do funkce kancléře nařídit trvalé kontroly na hranicích se všemi německými sousedy a zintenzivnit deportace. Řekl také, že by nenechal vstoupit do země nikoho bez potřebných dokumentů, a to ani lidi s nárokem na ochranu.

Předseda CDU také řekl, že je mu jedno, kdo návrhy pomůže CDU/CSU v parlamentu schválit. To vyvolalo na německé politické scéně o víkendu ostrou debatu. Vlnu kritiky si vysloužil Merz především od politiků dosluhující menšinové vlády sociálních demokratů (SPD) a Zelených. Ti vyjádřili obavy, že by to mohl být první krok ke spolupráci CDU/CSU s Alternativou pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. CDU/CSU zatím uplatňuje vůči AfD takzvanou protipožární zeď (Brandmauer), což prakticky znamená, že s ní odmítá jakkoli spolupracovat.

„Děláme ve frakci CDU/CSU to, co považujeme za správné. A když pro to bude AfD hlasovat, tak pro to bude hlasovat. Když nebude, tak nebude. Nevedeme žádné rozhovory, žádná jednání, nebudeme mít žádnou společnou vládu,“ řekl v neděli v diskuzním pořadu stanice ZDF Merz. V pětibodovém plánu se podle agentury DPA konzervativci distancují od AfD ostřeji. „AfD využívá problémy, starosti a obavy, které vyvolala nelegální migrace, aby šířila xenofobii a konspirační teorie,“ uvádí se v něm. AfD není podle textu partnerem, ale politickým protivníkem CDU/CSU. Podle časopisu Der Spiegel by mohla tato formulace v preambuli návrhu zabránit AfD, aby pro něj hlasovala.

Přední sociální demokraté vyčítají Merzovi, že „rozděluje demokratický střed“ německé politické scény. Spolupředsedkyně SPD Saskia Eskenová uvedla, že si Merz „hraje s ohněm“ a vydírá ostatní strany hrozbou spolupráce s AfD. Kancléř Scholz hodlá podle německých médií ve středu vystoupit na plénu Spolkového sněmu s vládním prohlášením k aktuální politické situaci.

V Aschaffenburgu minulý týden 28letý Afghánec napadl děti ze školky, zabil dvouletého chlapce a rovněž 41letého muže, který jim přispěchal na pomoc. Útok zcela změnil dynamiku a téma kampaně před předčasnými parlamentními volbami, které se uskuteční 23. února. Podle průzkumů je vyhraje CDU/CSU se zhruba 30 procenty hlasů, na druhém místě skončí se zhruba 20 procenty AfD. V posledních parlamentních volbách získala tato strana přitom jen 10,4 procenta hlasů, nyní je tak na dvojnásobku.

Podle průzkumu agentury INSA, který dnes zveřejnil bulvární list Bild, podporuje Merzovy návrhy 66 procent Němců. Dokonce i u voličů SPD mají návrhy podporu 56 procent, u voličů Zelených 30 procent dotázaných.

Podíl.