Aktual.: 5.02.2025 15:17
Praha – Vyplácení náhradního výživného od státu dětem neplatičů by se mohlo od července prodloužit z dosavadních nejvýš čtyř let až na šest let. Stát by pohledávku začal vymáhat po dvou letech vyplácení dávky, ne až po skončení. Exekutoři a soudy by mu nově museli poskytovat potřebné údaje. Počítá s tím doplňující návrh do novely o reformě dávek. Prodloužení výplat výživného o dva roky doporučil Sněmovně schválit její sociální výbor. Záměr lidovecké poslankyně Marie Jílkové podpořilo jednomyslně všech 18 přítomných zákonodárců z koalice i opozice. Podle údajů ministerstva práce úřady práce loni v listopadu poslaly 12.500 alimentů. Za loňských 11 měsíců na nich vyplatily 245,6 milionu korun.
Náhradní výživné se v ČR zavedlo od července 2021. Úřad práce poskytuje dětem nehrazené stanovené alimenty či doplácí dlužnou částku, a to nejvýše do 3000 korun měsíčně až čtyři roky. Podmínkou je to, že rodič peníze po dlužníkovi vymáhá v exekuci či u soudu. Po skončení výplat podpory vymáhání přebírá úřad. Podle podkladů k původnímu zákonu se počítalo s tím, že se státu podaří získat zpět zhruba desetinu výdajů. Dávka se měla pobírat původně nejvýš dva roky, předloni vláda prosadila kvůli problémům s dlouhodobým neplacením alimentů a vymáháním prodloužení lhůty na čtyři roky.
„Mělo se za to, že v průběhu této doby se ve většině případů podaří situaci ohledně hrazení výživného stabilizovat. Stávající doba 48 měsíčních výplat se však nadále jeví jako nevyhovující, neboť obecně doposud nedošlo ke zlepšení vymahatelnosti výživného,“ stojí ve zdůvodnění. Podle něj by tak o podporu od července přišla více než tisícovka dětí, u nichž se situaci s neplacením alimentů nepodařilo vyřešit. Doba pobírání by se podle návrhu měla protáhnout o další dva roky, tedy až na šest let.
Příjemců dávky postupně přibývá. Na konci roku 2021 úřady poskytly 5800 dávek, loni v listopadu 12.500. Celkem stát od zavedení opatření do konce loňského listopadu poslal dětem neplatičů 664,3 milionu korun. I tak jsou počet podpořených dětí a výdaje hluboko pod původními odhady. Před zavedením dávky tehdejší vedení resortu práce v čele s ministryní Janou Maláčovou (ČSSD) očekávalo, že stát poskytne alimenty 24.000 chlapců a děvčat. Počítalo se ročními výdaji asi 860 milionů korun. Na úřadech práce kvůli náhradnímu výživnému vzniklo v minulém volebním období 160 nových úřednických míst. Podle tehdejších podkladů k zákonu se na úředníky mělo vydat minimálně 115,48 milionu korun ročně. Pracovníci se pak ale přesunuli na vyřizování jiné agendy.
Podle předloženého návrhu by se mělo zajistit i efektivnější vymáhání. K němu má přispět to, že by se o přechodu pohledávky z rodičů na stát rozhodovalo už po dvou letech poskytování náhradních alimentů. Pokud by děti dostávaly výživné od úřadu kratší dobu, vymáhání by se řešilo po skončení výplat.