Komerční prezentace Aktual.: 20.02.2025 16:59

Praha – Studenti a studentky vyšších odborných a vysokých škol s dětmi do tří let by mohli od září 2026 začít od státu dostávat novou dávku na hlídání dětí. Ve školním či akademickém roce by mohli pobírat měsíčně třetinu minimální mzdy. Od září 2027 by se pak mezi dávky měla nově zařadit i sociální stipendia pro studenty a studentky z chudších domácností. Dosáhnout by na ně mělo víc mladých než dnes. Změny navrhli do reformy dávek ve Sněmovně doplnit vládní poslanci. Sněmovní sociální výbor na svém středečním jednání dolní komoře doporučil, aby záměr schválila. Podpořili to členové z koalice i opozice.

Takzvané hlídačkovné upravovala původně novela o vysokých školách. Kritizovali to rektoři. Podle nich byl krok nesystémový a zvedal školám výdaje. Senát opatření vyškrtl a normu vrátil poslancům. Ti horní komoře vyhověli. Vládní zákonodárci pak navrhli vytvoření nového příspěvku na hlídání. Patřit by měl od září příštího roku s rodičovskou, porodným a pohřebným mezi dávky státní sociální podpory. K nim by se pak o rok později přidalo ještě sociální stipendium, které by začal místo vysokých škol vyplácet stát.

„Smyslem nové dávky (hlídačkovného) je možnost zajištění hlídání dětí do tří let věku v době přednášky, semináře, laboratoří, zkoušek či praxe tak, aby studenti a studentky mohli i po narození dítěte pokračovat ve studiu bez jeho přerušení,“ stojí ve zdůvodnění pozměňujícího poslaneckého návrhu. Podle něj je skloubení školy s péčí o potomka často nemožné kvůli tomu, že chybí školky či dětské skupiny.

Příspěvek na hlídání by byl pro rodiče do 26 let s dětmi do tří let, kteří by na rodičovské dál chodili na vyšší odbornou či vysokou školu. Tu by si mohli prodloužit nejvýš o rok. Doktorandům a doktorandkám by pak mohlo být přes 26 let. Nárok na podporu by byl až po prvním roce studia, tedy od druhého ročníku. Studující by měsíčně pobírali třetinu minimální mzdy, a to deset měsíců školního či akademického roku. Letos je to 6933 korun. O prázdninách v červenci a srpnu by se dávka neposkytovala. Podle autorů má částka stačit na úhradu 12 hodin hlídání týdně.

Žádost by se podávala on-line přes portál Jenda či s asistencí na poště a v úřadu práce. Pokud by dávku čerpalo 1000 lidí, roční výdaje by teď činily 83 milionů korun. S růstem minimální mzdy se budou postupně každý rok zvyšovat.

Sociální stipendium teď vyplácejí vysoké školy. Činí čtvrtinu minimální mzdy na měsíc, letos 4050 korun. Získat ho mohou mladí z domácností s příjmem do 1,5násobku životního minima. Pobírá ho asi 500 lidí. Podle návrhu by ho od září 2027 poskytoval jako další novou dávku stát. Rozšířit by se mohl okruh příjemců. Peníze na studium by mohli dostávat studující z rodin, které budou po reformě pobírat dávku státní sociální pomoci s bonusem na dítě a budou mít příjem pod dvojnásobek či 2,5násobek životního minima. Podle předsedy sněmovního sociálního výboru Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) by tak na podporu mohlo dosáhnout asi 9000 až 9500 studujících.

Nyní může sociální stipendium mít student s rodiči a třináctiletým sourozencem, když má rodina čistý příjem pod 22.575 korun. Podle návrhu by se teď příjmová hranice zvedla na 30.100 či 37.625 korun. U studenta s matkou samoživitelkou by příjem místo nejvýš 11.280 korun mohl činit až 15.040 či 18.800 korun.

Podíl.
Exit mobile version