Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.

Léky, které nemá na skladě, se Aleš Nedopil snaží co nejdřív vyrobit v laboratoři. Bojuje tak s konkurencí, která mu v Říčanech narostla. Přišel kvůli tomu o část pacientů i zaměstnanců. „Polovina našich bývalých zaměstnanců dnes pracuje v jiných podnicích, kam byli přetaženi. Zatím jsme schopni to vykrývat, nicméně je to i díky několika kolegyním, které jsou v penzi. Ale až nebudou důchodci, tak nevím, kdo nám tady bude pomáhat,“ řekl lékárník Nedopil, který je předsedou spolku Vaši lékárníci CZ.

V tomto městě mají pacienti teď na výběr z osmi provozoven. Podle návrhu zákona, kterým se aktuálně zabývají poslanci, je to příliš mnoho. Počítá s tím, že by počet lékáren v obci měl být závislý na počtu jejích obyvatel. V sedmnáctitisícových Říčanech by jich tak mělo být o dvě až tři méně než nyní. S rušením provozoven ale dokument nepočítá, týkat by se měl jen o otvírání nových provozoven.

Česká lékárnická komora záměr podporuje. Současná pravidla podle prezidenta lékárníků komplikují absolventům otevírání praxí. „Nemají nikde žádnou jistotu, že pokud si ji zařídí, tak nepřijde někdo, komu se to místo bude líbit víc, nějaký finančně silnější subjekt, který je přeplatí. I kdyby tam měl třeba nějakou dobu fungovat v červených číslech,“ vysvětlil prezident komory Aleš Krebs.

Lékárenské řetězce mají opačný názor. Nová pravidla by podle nich mladé lékárníky od vstupu na trh spíš odrazovala. „Kdybych byla mladý lékárník, který si chce zřídit lékárnu, tak vidím, že se proces komplikuje dalším kritériem, které musím splnit,“ poznamenala ředitelka Asociace provozovatelů lékárenských sítí Irena Storová.

„Nemáme nic proti samotné myšlence, nicméně tak, jak je koncipována, tam vidíme velká rizika – jak z hlediska vymahatelnosti, tak v tom, jestli návrh nezasahuje do hospodářské soutěže,“ zamýšlí se náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Z ekonomických důvodů před sedmi lety zavřela lékárna v Ostravici. Získat nového provozovatele se obci nedaří. Přestože v ní ordinuje praktik, pediatr i zubař. „Určitě si myslím, že chybí. Když je někdo nemocný a chce si lék vyzvednout a třeba má teplotu, tak musí jezdit do města. A také v letní sezoně tady bývá až o šest tisíc lidí víc. Turisté také často hledají lékárnu,“ vysvětlila starostka Ostravice Pavlína Stankayová (KDU-ČSL). Starostka proto plánuje otevření výdejny léků. Ani pro tu ale zatím nemá provozovatele.

Podíl.