Události, komentáře: Američan hledá české kořeny (zdroj: ČT24)
Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
To, že má české kořeny, Breuer věděl celý život. „S tím příběhem jsem vyrůstal, znal jsem dědečka, který žil hlavně ve Vídni, měl své bratrance v Čechách a mluvil česky,“ přiblížil. Většina členů rodiny Breuerových zahynula v koncentračních táborech, pouze pět příbuzných se zachránilo a podařilo se jim uprchnout do Spojených států. „Prarodiče tam odjeli s mým strýcem, když mu byly dva roky. Můj otec už se v Los Angeles narodil.“
Nacisté jeho předkům zabavili továrnu na textil ve Dvoře Králové nad Labem, která se pro jeho umění stala inspirací. Před druhou světovou válkou vyráběla 660 tisíc metrů látek ročně. Za války v ní šili žluté Davidovy hvězdy, které Židé museli nosit našité na oblečení. Po roce 1945 se prý někteří jeho příbuzní snažili získat textilku zpátky, to se však nepodařilo. „Byla pak součástí Tiby, socialistického podniku,“ doplnil umělec.
V Česku byl několikrát od roku 1990, ale až v roce 2016 vypátral v textilním muzeu v České Skalici vzorníky látek rodinné továrny a vytvořil výstavní kolekci, kde zkombinoval historické ornamenty a současný design. „Doufal jsem, že najdu něco dobrého, ale bylo to ještě daleko lepší, předčilo to má očekávání,“ říká.
Breuer má v břeclavské Havlíčkově vile výstavu s názvem Návrat. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ vysvětluje výtvarník.
Výstava složená z více než dvaceti exponátů z textilu, papíru a skla potrvá do 16. března. Na podzim se přesune do Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem.