Aktualizace: 6.03.2024 11:27

Moskva – Vdova po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném Julija vyzvala Rusy, aby 17. března v prezidentských volbách přišli vyjádřit nesouhlas s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho politikou. Navrhuje setkat se před volebními místnostmi přesně v poledne, v poslední ze tří dnů voleb, a svou přítomností i hlasováním dát najevo, jak mnoho Rusů nesouhlasí s Kremlem. Své poselství ve formě videa zveřejnila na síti X.

„Můžete hlasovat pro kteréhokoliv kandidáta vyjma Putina. Můžete svůj volební lístek roztrhnout, můžete na něj velkými písmeny napsat Navalnyj. Pokud si myslíte, že hlasování nemá smysl, tak prostě jen přijďte, postůjte ve volební místnosti a pak se otočte a jděte domů,“ řekla Navalná.

S myšlenkou na tuto formu odporu přišel sám Navajnyj, jak zdůrazňuje vdova. Smyslem akce je podle ní ukázat, že obyčejných Rusů, kteří nesouhlasí s režimem a válkou, je opravdu hodně. Navalná připomněla davy lidí, kteří se přišli minulý týden naposledy rozloučit s jejím mužem, navzdory represím ze strany Moskvy.

Navalnyj patřil mezi nejostřejší kritiky prezidenta Putina. Smrt 47letého opozičního předáka v trestanecké kolonii za polárním kruhem oznámily ruské úřady 16. února. Na páteční pohřeb minulý týden v moskevské čtvrti Marjino přišly tisíce Navalného přívrženců, aby mu vzdaly poslední poctu. Julija Navalná obvinila Putina, že nechal jejího muže zavraždit. Kreml to popírá a k pohřbu Putinova oponenta se odmítl vyjádřit.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.