NATO nemůže být vojenskou aliancí závislou na rozmarech amerického prezidenta, řekl v pondělí šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Reagoval na nedávná vyjádření pravděpodobného republikánského uchazeče o Bílý dům Donalda Trumpa, že Spojené státy by pod jeho vedením nepřišly v případě napadení Ruskem na pomoc zemím Aliance, pokud by nedávaly dost peněz na vlastní obranu. Estonská premiérka Kaja Kallasová to označila za varování pro členské země.

„Budu sarkastický. Během této kampaně uvidíme a uslyšíme velké množství věcí,“ poznamenal Borrell. „NATO nemůže být vojenskou aliancí a la carte. Nemůže být vojenskou aliancí, která funguje v závislosti na rozmarech amerického prezidenta, který je zrovna u moci. Není to ano, ne, ano, zítra ne, záleží na tom, kdo jste,“ dodal s tím, že NATO buď existuje, nebo neexistuje.

Vyjádření bývalého prezidenta USA kritizoval i generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. Jakékoliv náznaky, že by si členové NATO vzájemně nepřišli na pomoc, podkopávají bezpečnost celé Aliance a ohrožují americké i evropské vojáky, uvedl Jens Stoltenberg. „Každý útok na Severoatlantickou alianci bude čelit společné a silné reakci,“ dodal.

„Domnívám se, že výroky amerického prezidentského kandidáta měly možná probudit některé spojence, kteří toho zatím moc neudělali,“ uvedla estonská premiérka Kallasová.

Nově zvolený finský prezident Alexander Stubb v pondělí řekl, že jeho země by měla zůstat v klidu a soustředit se na své členství v NATO, navzdory Trumpovým výrokům o Alianci. „Americká volební kampaň se hodně liší od finských voleb a rétorika je tam o dost silnější,“ podotkl Stubb. Zdůraznil také, že Finsko dává na obranu více než požadovaná dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP).

Kreml odmítl Trumpova slova komentovat. „Jsem stále tiskový mluvčí (ruského prezidenta Vladimira) Putina, nikoliv Trumpa,“ řekl na dotaz novinářů kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Trumpova kandidatura

Exprezident Trump, který se uchází o republikánskou nominaci, v sobotu ve městě Conway v Jižní Karolíně před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté „velké země“ v Evropě, který se ho prý zeptal: „Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?“ Na to podle svých slov Trump odpověděl: „Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,“ řekl s tím, že státy musí platit své účty za obranu.

Trump už v letech 2017 až 2021, kdy byl prezidentem, tvrdě tlačil na to, aby členské země Severoatlantické aliance splnily svůj závazek, že na obranu budou dávat nejméně dvě procenta svého HDP.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.