Bilance obětí bojů v jihosyrském městě Suvajda mezi beduíny a místními početnějšími drúzy vzrostla na 37, uvádí podle AFP Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR). Předchozí údaje SOHR zmiňovaly 24 obětí, zatímco syrské ministerstvo vnitra v pondělí ráno podle agentury Reuters uvádí přes třicet mrtvých a sto zraněných. Násilí mezi oběma skupinami propuklo poprvé od konce dubna; tehdy zahynuly desítky lidí.
Kvůli bojům zahynulo 37 lidí, z toho 27 drúzů včetně dvou dětí a deset beduínů, uvádí SOHR, která sídlí v Londýně a v Sýrii má širokou síť zdrojů. Syrské ministerstvo vnitra později uvedlo, že do města vyšle své jednotky, aby zabránilo dalším střetům a konflikt vyřešilo, píše Reuters.
Oproti násilnostem na konci dubna je to ale podle Reuters poprvé, co boje propukly přímo v městě Suvajda. Předcházely jim únosy obyvatel města, které je převážně obydleno drúzy. Úřady poslaly do města bezpečnostní síly, aby situaci uklidnily. K tomu vyzval místní lidi i guvernér Suvajdy. Následně uzavřely úřady silnici, která spojuje město s Damaškem.
Drúzové jsou náboženskou skupinou s islámskými kořeny a v Sýrii tvoří kolem tří procent populace. Nejvíce jich žije v provincii Suvajda se stejnojmenným správním městem.
Napětí mezi beduíny a drúzy panuje už dlouhou dobu a čas od času mezi nimi propukne násilí, píše AFP. Po prosincovém pádu režimu bývalého diktátora Bašára Asada panují v zemi obavy, jaký osud čeká četné syrské menšiny. Moci se po Asadovi ujal v lednu prozatímní prezident Ahmad Šará, který svrhl pomocí islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) předchozí režim.
Nové vedení země se snaží přesvědčit menšiny, že jejich svobody a práva nebudou omezovány, nicméně opakované střety a útoky na příslušníky menšin zvyšují napětí v mnoha syrských oblastech.
V Sýrii převažují muslimové sunnitského směru, ale žijí tam i početné menšiny křesťanů různých církví, alavitů, ismailitů, šíitů, drúzů a dalších.