Události, komentáře: Jan Hrnčíř, Zbyněk Stanjura a Alena Schillerová o hospodaření státu (zdroj: ČT24)

Nejlepší deficit od pandemie, ale zároveň pátý nejhlubší od vzniku Česka. Vláda loni hospodařila se schodkem 271,4 miliardy korun. „Vždy jsme měli menší deficit, než bylo v plánu,“ poznamenal v pořadu Události, komentáře ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kritice opozice se nevyhnul. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vytýká nárůst provozních výdajů, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) zase „vysávání peněz“ ze státních podniků.

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil, že se kabinetu daří naplňovat plánované rozpočty. Opozice ale upozorňuje, že stát vybral méně, než plánoval – například na dani z příjmu firem nebo na DPH.

„Premiér zdůraznil, že všechny tři plánované deficity jsme dodrželi,“ upozorňuje Stanjura. Premiérova slova nepovažuje za přehnanou chválu, kritická slova odmítá – nesouhlasí ani se slovy exministra financí Miroslava Kalouska o pomalém tempu konsolidace. „Tempo mi připadá rozumné, protože jsme udrželi vysoké investice a dodrželi alianční závazky,“ myslí ministr.

Schillerová v pořadu upozornila, že již při schvalování rozpočtu kritizovala tři věci: nárůst provozních výdajů, meziroční pokles investicí a škrty v energetice. Zdůraznila windfall tax: „Ačkoliv z ní máte více peněz, je to na úkor budoucnosti ČEZu.“

Hrnčíř míní, že srovnání s covidovými roky, „kdy byla vypnutá ekonomika“, není úplně férové. „Ministr financí také trochu fixloval. Schovávat půjčky do mimorozpočtových fondů je špatně. Mělo by se vše počítat do celkového schodku,“ řekl. Hrnčíř také zmínil „vysávání peněz“ ze státních a polostátních podniků a vysokou kumulovanou zadluženost.

Schillerová upozorňuje na „doping“ rozpočtu, Hrnčíř na klesající průmysl

Tuto kritiku Stanjura odmítá. V pořadu upozornil, že reálná čísla rozpočtu vychází lépe, než byl původní plán hnutí ANO. „A to bylo v době, kdy se očekávaly tři standardní ekonomické roky bez vnějších vlivů. Tedy pokud bychom je započítali, ta čísla by byla dramaticky ještě horší,“ argumentuje.

Schillerová obvinila Stanjuru z utíkání od tématu a upozornila na podle ní reálný schodek k roku 2024. „Kdybyste si nepomáhal dopingem: neměl jste 37 miliard z výběru windfall tax místo plánovaných sedmnácti a nepomáhal jste si mimorozpočtovými půjčkami, deficit by byl o 62 miliard vyšší,“ spočítala Schillerová.

Hrnčíř nicméně tvrdí, že nemá cenu řešit co by kdyby. „Mně vadí, že se vláda nestará o hospodářský růst. Je potřeba podporovat ekonomiku a domácnosti – ale ne tak, že uděláte milion lidí závislých na sociálních dávkách,“ poznamenal. Hrnčíř dále kritizoval způsob řešení energetické krize. „Také nám klesá průmysl,“ upozornil.

Stanjura věří, že za rok bude podobný scénář jako letos: „Předpokládaný schodek je 231 miliard, s připočtením deseti miliard na dopad po povodních to bude 241. Za rok budeme číst zprávy, že máme od koronaviru nejlepší a celkově šestý nejhlubší schodek. Není žádný důvod očekávat, že to bude jinak,“ tvrdí ministr. „Poroste ekonomika, platy porostou, budou rekordní investice.“ Oba opoziční představitelé Stanjurův optimismus nesdílí.

Podíl.