
Nové okruhy, vyhlídkové plošiny nebo speciální skútry. Národní parky rozšiřují možnosti pro návštěvníky na vozíku. Jak České televizi řekli zástupci šumavského národního parku, letos tam otevřeli deset nových okruhů s doprovodem na elektrických skútrech. Národní park České Švýcarsko pak nově vybudoval bezbariérovou vyhlídkovou plošinu na Mlýnské cestě. Vyhlídku přístupnou vozíčkářům chtějí postavit i v Podyjí.
Návštěvníci s pohybovým handicapem si letos na Šumavě mohou vybrat z dalších tras. „Otevíráme deset nových okruhů na elektrických skútrech s průvodcem, které jsou určené pro vozíčkáře. Máme to už vyzkoušené, dříve se jezdily tři okruhy ze Stožce. Letos přibydou další například na Březník nebo okolo Strážného,“ říká koordinátorka programu Lenka Dvořáková z NP Šumava.
„Vytipovali jsme trasy, kam by se lidé na vozíku běžně nedostali. Ty zahrnují i certifikovaného průvodce, který má s touto skupinou osob zkušenost,“ dodává mluvčí Jan Dvořák. Okruhy, které jsou vhodné i pro seniory, byly už v minulosti populární.
Výletů na skútru s průvodcem se můžou zúčastnit přibližně čtyři vozíčkáři. „Vozíčkář může samozřejmě jet i s nějakým doprovodem, stačí se pouze registrovat na našem e-shopu v programu Dostupná Šumava,“ popisuje Dvořáková. Registraci by měl národní park spustit příští týden.
Na větší dostupnost pro vozíčkáře myslí i ostatní parky. Nově je například otevřená vyhlídka na Mlýnské stezce v národním parku České Švýcarsko. „Připravili jsme to tam účelově bezbariérově a jsem rád, že už jsem tam vozíčkáře zahlédl,“ říká mluvčí Jakub Juda. Národní park České Švýcarsko nabízí také naučnou stezku Údolím říčky Křinice „všemi smysly“. „Ta je určena právě i pro vozíčkáře,“ poznamenává Juda.
Ani národní park Podyjí nezapomíná na návštěvníky s omezenou pohyblivostí. Pro vozíčkáře, ale i rodiny s kočárky je tam vhodných deset tras. „Tyto trasy, které jsou shodné s vyznačenými turistickými trasami, zavedou návštěvníky do údolí řeky, na vřesoviště i na některé nádherné vyhlídky do údolí Dyje,“ uvádí ředitel tamního národního parku Pavel Müller.
Další plány jsou na obzoru
Národní parky plánují zlepšovat přístup pro vozíčkáře i nadále. „Aktuálně připravujeme vybudování vyhlídkové plošiny v lokalitě Železné schody, která by speciálně osobám na vozíku nabídla možnost shlédnout do přírodního amfiteátru Devět mlýnů,“ říká Müller. Projekt by měl být financován z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Kromě speciálních okruhů na skútrech s průvodcem plánuje národní park Šumava zpřístupnit i další trasy lidem s pohybovým omezením nebo rodinám s kočárky. „Chceme začít nějakou úpravou terénu a více spolupracovat s kolegy z národního parku Bavorský les, kde se této tématice hodně věnují. Aktuálně o přesné podobě jednáme,“ sdělil mluvčí Dvořák.
Plnou přístupnost brzdí obtížný terén
Národní parky se shodují, že úplně všechny lokality nemohou být bezbariérové. Největší překážku vidí v samotném terénu. Například Krkonošský národní park nabízí dvaadvacet přístupných tras, což je podle mluvčího Radka Drahného jejich současné maximum. „Přece jenom máme horský terén, to je pro nás v této otázce asi ta největší komplikace,“ popisuje.
Podobným překážkám čelí i v Českém Švýcarsku. „Můžeme nabídnout spíše údolní trasy, bohužel jinde je to kvůli převýšení a terénu komplikované. Tam, kde to jde, se snažíme upravovat stezky a přístupy tak, aby se tam vozíčkáři mohli dostat,“ přibližuje mluvčí tamního národního parku Juda.
Podle ředitele NP Podyjí Müllera není snadné bezbariérové cesty rozšiřovat bez rizika negativních dopadů na okolní přírodu. „Nezbytné úpravy by často vedly k nešetrným zásahům do chráněného území,“ upozorňuje.