Aktual.: 4.12.2024 11:44

Jasenná (Zlínsko) – Národní muzeum v přírodě rekonstruuje Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné na Zlínsku. Vznikne tam expozice o bydlení rodu Mikuláštíků z počátku 20. století i výstava o dějinách rodu Mikuláštíků, institutu fojta i portáších. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Objekt je od roku 2014 národní kulturní památkou. Fojtství pochází z roku 1748, postavil jej fojt neboli rychtář Jiří Mikuláštík. Je to dřevěný patrový roubený dům s pavlačí. Zachována byla původní dispozice. Fojtství nebylo přestavováno, patří k unikátním památkám lidové architektury jižního Valašska. Dědičky fojtského rodu Mikuláštíků o objekt pečovaly od roku 1993, kdy jim byl v restituci vrácen. Objekt sloužil jako soukromé muzeum, Národní muzeum v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku jej získalo v roce 2021.

Rekonstrukce fojtství začala letos v srpnu. „Chceme jej obnovit a zpřístupnit veřejnosti. Bude to první objekt, který jsme nepřevezli k nám do muzea, protože je to národní kulturní památka a souvisí s tímto prostředím, ale obnovujeme ji v místě. Proto zde musíme také vytvořit zázemí pro návštěvníky i zaměstnance,“ uvedl Ondruš.

V dolním patře bude expozice bydlení rodu Mikuláštíků z počátku 20. století. V horním patře bude výstava o dějinách rodu Mikuláštíků. „Protože to byli fojti, chtěli jsme přiblížit institut fojta. Byli to také velitelé portášů, proto chceme také představit, kdo byli portáši,“ uvedl ředitel. Portáši, ochránci průsmyků a hranic na Valašsku, tvořili zemský bezpečnostní sbor, jehož vznik se datuje do poloviny 17. století. V horním patře fojtství bude také edukační místnost. Do fojtství se po restaurování vrátí původní vybavení, přibudou také předměty ze sbírek muzea.

V objektu bude třeba zejména udělat statické zabezpečení, také požárně bezpečnostní zabezpečení. Prvky jsou původní, pouze v 60. letech minulého století se dělaly drobné úpravy. Při rekonstrukci se objekt vrátí do původního stavu. „Snažíme se zachránit co nejvíce původního materiálu. Z velké části tady původní dřevo zůstane, jen nejvíce poškozené prvky nahradíme a staticky zabezpečíme, aby objekt sloužil pro další generace,“ uvedl technický náměstek muzea Milan Gesierich.

Kromě fojtství se také staví budova, která bude sloužit jako zázemí pro zaměstnance a jako pokladna. „Je to nová budova, která je ale ve stopě staré hospodářské budovy, která u fojtství byla,“ uvedl Ondruš. Opravuje se také sklep.

Rekonstrukce bude hotová do konce příštího roku. Stát bude přes 16 milionů korun, z toho deset milionů korun tvoří evropská dotace a dotace ministerstva kultury, šest milionů korun na novu expozici dalo ministerstvo kultury, které je zřizovatelem Národního muzea v přírodě. Návštěvníkům se fojtství podle plánu otevře na jaře roku 2026.

Podíl.