
Izraelská diplomacie ostře odmítla kritiku ze strany Evropské unie, která v úterý oznámila, že v souvislosti s katastrofální situací v Pásmu Gazy chystá revizi asociační dohody s Izraelem, a označila ji za naprosté nepochopení složité situace.
„Zcela odmítáme směr, kterým se toto prohlášení ubírá a který odráží naprosté nepochopení složité reality, s níž se Izrael potýká,“ uvedl v úterý večer na síti X mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Oren Marmorstein. Odkazoval tak na prohlášení šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové po úterním jednání unijních ministrů obrany a unijních ministrů zahraničí.
Per today’s statement by EU High Representative @KajaKallas regarding Israel:
We completely reject the direction taken in the statement, which reflects a total misunderstanding of the complex reality Israel is facing.
This war was forced upon Israel by Hamas, and Hamas is the… pic.twitter.com/BZsef9EDHp
— Oren Marmorstein (@OrenMarmorstein) May 20, 2025
„Ignorování těchto skutečností a kritika Izraele pouze utvrzuje Hamás v jeho postoji a podporuje Hamás, aby se držel svých zbraní,“ uvedl mluvčí s odkazem na palestinské teroristické hnutí, proti němuž vede Izrael v Gaze válku v odvetě za jeho útok z října 2023. „Vyzýváme EU, aby vyvíjela tlak tam, kam patří – na Hamás,“ dodal.
Kallasová v úterý večer před novináři řekla, že Evropská unie kvůli katastrofální situaci v Pásmu Gazy přehodnotí asociační dohodu s Izraelem. Mezinárodní tlak na Izrael se v posledních dnech zvýšil poté, co izraelská armáda na pokyn vlády premiéra Benjamina Netanjahua ještě zesílila a rozšířila vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy, třebaže Izrael po dvou a půl měsících blokády částečně obnovil přísun humanitární pomoci na izolované palestinské území.
Asociační dohoda z roku 2000 upravuje politický dialog mezi EU a Izraelem. Jejím cílem je posilování partnerství a vzájemných vztahů, které jsou podle dokumentu založené na dodržování lidských práv a demokratických principů. K pozastavení její platnosti už dříve vyzvaly Španělsko a Irsko.