Polsko se znovu ohradilo proti hraničním kontrolám, které zavedlo Německo, a napětí mezi zeměmi tak pokračuje. Lídry obou zemí rozdělují i spory kolem vyšetřování výbuchu plynovodu Nord Stream. Polsko navíc zatím marně usiluje o větší podíl Německa na ochraně východní hranice.
Polská východní hranice se opevňuje proti ilegální migraci i proti invazi. Podle premiéra Donalda Tuska jde o obranu celé Evropy, která by proto měla platit. Chtěl o tom přesvědčit německého spolkového kancléře Olafa Scholze, ten však místo toho oznámil prodloužení policejních kontrol mezi oběma zeměmi.
„Polsko nepotřebuje zvyšovat kontroly na vnitřních hranicích, žádáme účast zemí jako Německo na střežení a zabezpečení vnějších hranic Evropské unie,“ uvedl Tusk.
Spojenci z Pobaltí a Skandinávie
Tusk nešetřil kritikou kancléře Scholze po jeho telefonátu s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Neskrývá zklamání, že se spolková vláda staví proti polskému návrhu na vybudování protiraketového štítu nad Evropou. Místo na západ se proto polský premiér ohlíží na sever a za klíčové označil vztahy s osmi zeměmi z Pobaltí a Skandinávie.
Politolog Sławomir Sowiński se domnívá, že Tuskovi jde o koalici, která „přesvědčí čisté plátce do unijního rozpočtu, aby prostředky investované do ochrany hranice Polska s Běloruskem a Ruskem považovaly za prostředky investované do bezpečnosti celé EU“.
Spor ohledně Nord Streamu
Varšava s Berlínem navíc od léta vede spor kolem vyšetřování exploze plynovodu Nord Stream. Polsko projekt vždy kritizovalo, v létě pak tamní úřady ignorovaly německý zatykač na domnělého pachatele a nechaly ho vycestovat mimo EU.
Německo chce mít se svým polským sousedem dobré vztahy. Berlín doufal, že se výrazně zlepší, až v čele Polska nebude národně konzervativní a vůči Německu velmi kritická strana Právo a Spravedlnost (PiS) Jaroslava Kaczyńského.
„Nová vláda ve Varšavě velmi aktivně působí v Evropě a hledala pragmatický nový začátek s Německem. Přesto se zdá, že chemie, zejména mezi německým spolkovým kancléřem a jím, příliš nefunguje,“ konstatoval analytik Kai-Olaf Lang.
Že je Polsko důležitým partnerem, zejména v otázkách bezpečnosti, v Berlíně nikdo nezpochybňuje. Německo čekají na konci února předčasné volby a po nich bude mít země s největší pravděpodobností také nového kancléře, který by si mohl s Varšavou lépe rozumět.