Pražským Žižkovem od loňského října už nevede Koněvova ulice, nýbrž Hartigova. Místo sovětského maršála, který se podílel na osvobození Československa, ale následně potlačil maďarské povstání a připravoval invazi do Československa v roce 1968, nese nově jméno po prvním žižkovském starostovi Karlu Hartigovi.

Ulice pojmenované po Ivanu Stěpanoviči Koněvovi lze nadále nalézt ve čtrnácti obcích Česka, zejména v Ústeckém kraji. Vyplývá to z údajů Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, které datová redakce Aktuálně.cz zanalyzovala u příležitosti výročí konce druhé světové války. V desítkách další měst jsou ulice pojmenované po další sovětských velitelích a také po samotné Rudé armádě, jejíž jméno nese pětatřicet ulic, tříd či náměstí.

Koněv byl maršál Sovětského svazu, velitel 1. ukrajinského frontu, jehož jednotky vstoupily 9. května 1945 do Prahy. Na jaře 1968 ale vedl vojenskou delegaci, jejíž členové v Československu mimo jiné prováděli zpravodajský průzkum před srpnovou invazí vojsk Varšavské smlouvy. A také tvrdě potlačil maďarské povstání v roce 1956. Právě kvůli jeho poválečným aktivitám se začalo debatovat o přejmenování žižkovské ulice, úvahy pak zesílily po loňském vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

Nynější Hartigova ulice ostatně v minulosti vystřídala již řadu jmen. Kdysi to byla Vídeňská, poté Poděbradova. Za druhé světové války Brněnská, rok po válce znovu Poděbradova. „V roce 1946 ji vládnoucí komunistická strana rozhodnutím Ústředního výboru hlavního města Prahy pojmenovala po maršálu Koněvovi, a to přesto, že tím bylo porušeno pravidlo nepojmenovávat pražské ulice po žijících lidech (Ivan Stěpanovič Koněv zemřel v roce 1973),“ vysvětluje na stránce věnované přejmenování žižkovské ulice úřad třetí pražské městské části.

Koněv ale není jediným sovětským vojevůdcem, jehož jméno zůstává v názvu českých ulic i 79 let po konci druhé světové války. 

Ve dvanácti obcích, především v Jihomoravském kraji, stále nesou jméno maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského, velitele 2. ukrajinského frontu, který v roce 1945 osvobodil mimo jiné Brno.

Devět ulic v Česku, z toho hned dvě v Ostravě, nesou jméno Andreje Ivanoviče Jeremenka. Na konci druhé světové války jím vedený 4. ukrajinský front osvobodil Ostravu a Olomouc. Na počátku druhé světové války se nicméně Jeremenko podílel na napadení Polska a Litvy.

V šesti obcích jsou pojmenovány ulice po maršálovi tankových vojsk Pavlu Semjonoviči Rybalkovi. Když 9. května 1945 v časných ranních hodinách pronikla vojska 1. ukrajinského frontu ze směru od Slaného a Veltrus do Prahy, jako první dorazily do hlavního města právě Rybalkovy tanky z 3. gardové tankové armády.

Čtyři ulice nesou jméno Georgije Konstantinoviče Žukova. Ten s Koněvem 8. května 1945 přijal německou kapitulaci.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.