Nákladní loď Rubymar, na kterou 18. února zaútočili v Rudém moři jemenští povstalci, se potopila. S odvoláním na mezinárodně uznávanou jemenskou vládu o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Loď byla registrovaná ve Velké Británii, ale měla libanonského provozovatele. Jde o první plavidlo, které povstalečtí hútíové zničili při své kampani na podporu Palestinců v Pásmu Gazy.

Loď se potopila v pátek večer za bouřlivého počasí. Původním plánem bylo odtáhnout ji do bezpečného přístavu.

Posádka musela po prvotním útoku loď neschopnou další plavby opustit. Plavidlo začalo pomalu nabírat vodu a po několika dnech z něj začala unikat ropa, která vytvořila v Rudém moři rozsáhlou ropnou skvrnu.

Ve čtvrtek britská agentura Ambrey informovala o druhém incidentu, při němž bylo podle dosavadních zpráv zraněno několik Jemenců. Loď se v té době nacházela přibližně šestnáct námořních mil (29 kilometrů) západně od jemenského přístavu Muchá.

Íránem podporovaní šíitští povstalci útočí od loňského listopadu prakticky denně na nákladní lodě na klíčové obchodní trase v Rudém moři. Tvrdí, že tak činí v reakci na válku mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Spojené státy a Británie na útoky povstalců opakovaně reagovaly vzdušnými údery na jejich vojenské pozice, zatím se jim je ale nepodařilo zastavit. Hútíové mají po kontrolou velkou část západního Jemenu včetně hlavního města Saná a většiny jemenského pobřeží Rudého moře.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.