Aktualizace: 2.03.2024 13:03

Saná – Nákladní loď Rubymar, na kterou 18. února zaútočili v Rudém moři jemenští povstalci, se potopila. S odvoláním na mezinárodně uznávanou jemenskou vládu o tom dnes informovala agentura Reuters. Loď byla registrovaná v Británii, ale měla libanonského provozovatele. Jde o první plavidlo, které povstalečtí Húsíové zničili při své kampani na podporu Palestinců v Pásmu Gazy.

Loď se potopila v pátek večer za bouřlivého počasí. Původním plánem bylo odtáhnout ji do bezpečného přístavu.

Posádka musela po prvotním útoku loď neschopnou další plavby opustit. Plavidlo začalo pomalu nabírat vodu a po několika dnech z něj začala unikat ropa, která vytvořila v Rudém moři rozsáhlou ropnou skvrnu. Ve čtvrtek britská agentura Ambrey informovala o druhém incidentu, při němž bylo podle dosavadních zpráv zraněno několik Jemenců.

V době druhého incidentu se loď nacházela přibližně 16 námořních mil (29 kilometrů) západně od jemenského přístavu Muchá. Húsíové mají po kontrolou velkou část západního Jemenu včetně hlavního města Saná a většiny jemenského pobřeží Rudého moře.

Íránem podporovaní šíitští povstalci útočí od loňského listopadu prakticky denně na nákladní lodě na klíčové obchodní trase v Rudém moři. Tvrdí, že tak činí v reakci na válku mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Spojené státy a Británie na útoky povstalců opakovaně reagovaly vzdušnými údery na jejich vojenské pozice, zatím se jim je ale nepodařilo zastavit.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.